NRA kontra ePRUF: poszło o obsługę umów ubezpieczenia

PRAWO

Autor: warszawa.oia.org.pl/ rynekaptek.pl   03-04-2015, 11:07

NRA kontra ePRUF: poszło o obsługę umów ubezpieczenia Ubezpieczenia lekowe na bakier z prawem? ePRUF: zarzut jest bezpodstawny

Naczelna Rada Aptekarska twierdzi, że działalność ubezpieczeniowa ePRUF w aptekach może naruszać prawo. Spółka ePRUF wyjaśnia, że nie prowadzi działalności ubezpieczeniowej.

Naczelna Rada Aptekarska przesłała do okręgowych izb aptekarskich opinię prawną w sprawie zgodności z obowiązującymi przepisami prawa umów zawieranych przez firmę ePRUF z aptekami ogólnodostępnymi na realizację czynności ubezpieczeniowych.

NRA przekazała także kopię wniosku o wszczęcie postępowania administracyjnego i zbadanie w jego ramach zgodności z prawem postępowania podmiotu ePRUF w zakresie przestrzegania przepisów art. 3 ust. 6 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o działalności ubezpieczeniowej, który został skierowany do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

W uzasadnieniu tego wniosku NRA informuje KNF, że "firma ePRUF, będąca operatorem rozliczeniowym w ramach prywatnych ubezpieczeń lekowych współpracująca z towarzystwami ubezpieczeniowymi, zawiera umowy z aptekami na dokonywanie czynności ubezpieczeniowych, polegających na współuczestniczeniu aptek w rozliczaniu świadczeń przysługujących ubezpieczonym z tytułu zawartego przez nich ubezpieczenia lekowego".

NRA apeluje do Komisji Nadzoru Finansowego o podjęcie kroków zmierzających do rozwiązania umów, na podstawie których zakłady ubezpieczeń powierzyły firmie ePRUF wykonywanie czynności ubezpieczeniowych.

W opinii prawnej, NRA stwierdza, że przywołany przepis art. 3 ust. 6 u.d.u., dozwalając, aby zakład ubezpieczeń zlecał wykonanie czynności objętych pojęciem czynności ubezpieczeniowych innemu podmiotowi nie daje takiego prawa podmiotowi, który uzyskał prawo do wykonywania czynności ubezpieczeniowych na skutek ich zlecenia przez zakład ubezpieczeń.

Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie publikuje opinię prawną NRA oraz wniosek do KNF.

W odpowiedzi na zarzuty NRA, spółka ePRUF S.A. informuje, że nie prowadzi działalności ubezpieczeniowej. 'Firma działa na zlecenie towarzystw ubezpieczeniowych wykonując na ich zlecenie i w ich imieniu obsługę umów ubezpieczenia, zajmuje się jedynie czynnościami techniczno-rozliczeniowymi (jest technicznym operatorem w ramach ubezpieczeń lekowych). Na podobnych zasadach funkcjonują operatorzy terminali do kart płatniczych, którzy z powodzeniem świadczą swoje usługi w większości aptek w Polsce" - informuje w piśmie do redakcji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH