NRA: miejsce farmaceuty w procesie badania klinicznego

PRAWO

Autor: NIA/rynekaptek.pl   01-06-2011, 11:05

NRA: miejsce farmaceuty w procesie badania klinicznego

Pismo Prezesa NRA do Ministra Zdrowia ws. projektu ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych oraz organizacyjnej roli w badaniach farmaceuty, a także apteki.

Naczelna Izba Aptekarska informuje, że odnośnie projektu ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych i produktów weterynaryjnych podtrzymuje swoje uwagi dotyczące poprzedniej wersji tego projektu.

„Przesłana do zaopiniowania obecna wersja ustawy w żadnym miejscu nie uwzględnia uwag zgłoszonych w przywołanej powyżej korespondencji mimo ich umocowania w obowiązującym systemie prawa oraz w merytorycznej i organizacyjnej roli farmaceuty a także apteki“ – stwierdza Grzegorz Kucharewicz, prezes NRA.

Analizując przesłany projekt oraz rozwiązania zawarte w tym projekcie ma się nieodparte wrażenie, że jedynymi podmiotami uprawnionymi z racji wykształcenia i zakresu wykonywanych zadań do prowadzenia badań klinicznych nad produktem leczniczym to lekarze, którzy gwarantują posiadanym wykształceniem nie tylko zapewnienie prawidłowego przebiegu leczenia badanym produktem leczniczym, ale zapewniają również bezpieczeństwo i stosowną jakość badanego produktu leczniczego, a także są gwarantami prawidłowego przechowywania produktu leczniczego oraz gwarantują prawidłowy obrót tym produktem w trakcie realizacji badania klinicznego.

„Jeszcze raz pragnę przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym prawem, to do zakresu obowiązków zawodowych farmaceuty należy sprawowanie nadzoru nad wytwarzaniem, obrotem, przechowywaniem, wykorzystywaniem i utylizacją produktów leczniczych i wyrobów medycznych w tym również badanymi produktami leczniczymi“ – dodaje prezes Kucharewicz.

Do obowiązków apteki z kolei należy m. in. wydawanie produktów leczniczych, przygotowywanie leków w dawkach dziennych, udział w badaniach klinicznych prowadzonych na terenie szpitala czy też ewidencja próbek do badań klinicznych.

„Za niedopuszczalne samorząd uważa oddanie badanego produktu leczniczego w inne ręce niż farmaceuta, który z racji posiadania odpowiednich kwalifikacji powołany jest do świadczenia usług farmaceutycznych“ – czytamy w oświadczeniu.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH