NRA: oddzielne kody dla apteki szpitalnej i działu farmacji

PRAWO

Autor: NIA/rynekaptek.pl   20-02-2014, 11:16

Naczelna Rada Aptekarska informuje Ministerstwo Zdrowia o konieczności nadania odrębnego kodu resortowego dla apteki szpitalnej/zakładowej i odrębnego dla działu farmacji szpitalnej.

W piśmie skierowanym do ministra zdrowia Rada zwraca się o zmianę rozporządzenia z dnia 17 maja 2012 roku w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz szczegółowego sposobu ich nadawania w zakresie nadania odrębnego kodu resortowego dla apteki szpitalnej/zakładowej i odrębnego dla działu farmacji szpitalnej.

Zdaniem NRA, nadanie odrębnego kodu jest konieczne w celu prawidłowej identyfikacji podmiotu leczniczego przez płatnika. W obecnej sytuacji Narodowy Fundusz Zdrowia widząc dotychczasowe jedno oznaczenie nie może jednoznacznie stwierdzić czy w szpitalu znajduje się apteka szpitalna/zakładowa czy jedynie dział farmacji szpitalnej.

Należy podkreślić, że działowi farmacji szpitalnej, zgodnie z art. 87 ust. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne, przypisuje się wprawdzie niektóre zadania apteki szpitalnej, takie jak organizowanie zaopatrzenia szpitala w produkty lecznicze i wyroby medyczne czy udział w monitorowaniu działań niepożądanych leków, ale podmiot ten nie jest uprawniony do wykonywania wszystkich zadań, jakie przypisane zostały aptece szpitalnej.

Dział farmacji szpitalnej nie ma uprawnień do sporządzania leków do żywienia pozajelitowego i dojelitowego, przygotowywania leków w dawkach dziennych w tym leków cytostatycznych, wytwarzania płynów infuzyjnych czy udziału w badaniach klinicznych prowadzonych na terenie szpitala.

Więcej: http://nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH