NRA: projekt wykracza poza delegację ustawową

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   15-07-2011, 16:20

NRA: projekt wykracza poza delegację ustawową

W piątek (15 lipca) podczas konferencji uzgodnieniowej dotyczącej rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept ukazał się szereg rozbieżności.

Kwestie sporne koncentrowały się wokół treści poszczególnych przepisów, niezadowolenie wzbudzała także sama objętość przygotowanego rozporządzenia.

- Wynegocjowaliśmy, by Minister Zdrowia otrzymał delegację do przedstawienia projektu umowy refundacyjnej. Wyszło z tego 30 stron A4, to przerażające - stwierdziła Krystyna Gniadek, prezes Stowarzyszenia Magistrów i Techników Farmacji.

Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ, Artur Fałek zaplanował dwie godziny na uzgodnienie tekstu. Jednak nawet pięciogodzinna dyskusja nie wystarczyła na dotarcie do końca projektu rozporządzenia. Będzie kontynuowana za dwa tygodnie.

Krzysztof Baka, radca prawny Naczelnej Rady Aptekarskiej, stwierdził, że w ocenie NRA przesłany dokument nie może być zaakceptowany przez samorząd, gdyż większość projektowanych przepisów wykracza poza delegację ustawową zawartą w art. 41 ust. 8 ustawy refundacyjnej.

- Konstytucja nakazuje, aby upoważnienie określało zakres prac przekazanych do uregulowania. W naszej ocenie procedowany dokument może regulować jedynie sprawy objęte pojęciem wydawania refundowanego leku. Wszelkie pozostałe sprawy wykraczają poza zakres delegacji.

Zdaniem mecenasa Baki, materia wydawania leków, w tym leków refundowanych, uregulowana jest już w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i procedowany dokument nie może w tym zakresie zmieniać, rozszerzać i wyłączać przepisów tego rozporządzenia.

- Podkreślamy, że rozporządzenie dotyczy podmiotów prowadzących apteki, czyli przedsiębiorców. Wszelkie nowe obowiązki nakładane na przedsiębiorców, w konsekwencji powodujące ograniczenie tej wolności, muszą wynikać z ustawy, a nie z rozporządzenia MZ - mówił mec. Baka.

Jego zdaniem, konstrukcja umów jest rozwiązaniem zbędnym: - Przekazany do konsultacji projekt potwierdza nasze stanowisko prezentowane od początku prac nad ustawą refundacyjną. Rygorystyczne przepisy rozporządzenia spowodowały sytuację niezamierzoną, tzn. należyte wykonywanie umowy w niektórych przypadkach prowadzić będzie do ograniczenia lub pozbawienia praw pacjentów.

Mecenas podał jeden przykład: recepta ma mieć określony wymiar. W przypadku, gdy będzie "pozawymiarowa", zgodnie z przepisami pacjent nie może otrzymać leku. Nie jest żartem, że kontrolerzy NFZ w niektórych województwach sprawdzają linijką wielkość recept.

Ministerstwo Zdrowia jednak nie podziela niektórych zastrzeżeń samorządu. Zdaniem dyrektora Fałka, zakres rozporządzenia mieści się w granicach upoważnienia ustawowego. Przepisy mają charakter doprecyzowujący, który ułatwi obu stronom realizację wzajemnych zobowiązań.

Relacja z konferencji uzgodnieniowej w poniedziałek, 18 lipca.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH