NRA proponuje: sprzedaż leków w sklepach tylko dla osób powyżej 16 r.ż.

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   08-02-2017, 17:06

NRA proponuje: sprzedaż leków w sklepach tylko dla osób powyżej 16 r.ż. Leki jak każdy inny towar? To patologia

Mitem jest, że efektem zmian w zakresie sprzedaży pozaaptecznej leków, 15 mln Polaków zostanie pozbawionych dostępu do leków lub, że 90 proc. tych leków zniknie z tego obrotu - mówi wiceprezes NRA, Marek Tomków.

Tak odniósł się do argumentów przeciwników projektowanych zmian w zakresie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktów aptecznych. Ich zdaniem, ograniczenia uderzą przede wszystkim w mieszkańców wsi i małych miasteczek.

- Gdyby taka liczba Polaków miała pozostać bez leków, to oznaczałoby, że tyle osób mieszka na wsi. To nieprawda - mówił wiceszef NRA podczas konferencji prasowej Izby (Warszawa, 8 lutego 2016r.).

Nie zgodził się też z opinią, iż nowa propozycja ministerstwa zdrowia spowoduje, że 90 procent leków, które są obecnie w sprzedaży pozaaptecznej nie będą mogły być tam sprzedawane, gdyż nie spełnią nowych kryteriów. Przeciwnicy zmian podnoszą argument, że wytwórcy nie zdążą przeprowadzić niezbędnych zmian rejestracyjnych, jak również zmian technologicznych w procesie produkcji.

18 substancji z 52
Wiceszef Izby nie widzi jednak problemu, by producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom resortu zdrowia i do sprzedaży poza aptekami przygotowali opakowania zawierające nie więcej niż 2-4 tabletki. Jak zauważył, taka liczba tabletek jest dostępna w niektórych preparatach na potencję oraz lekach przeciwbólowych.

Ponadto, ministerialny projekt nie zakłada niemal całkowitego ograniczenia sprzedaży pozaaptecznej. - Chodzi o zmniejszenie spożycia leków, ograniczenie liczby zatruć polekowych, a nade wszystko bezpieczeństwo ich stosowania. Liczba substancji - według propozycji ministerstwa zdrowia - powinna zostać zmniejszona z obecnych 52 do 18. Jednocześnie proponowane jest wprowadzenie kilku nowych substancji działających na przewód pokarmowy czy antyalergicznych - przypomniał wiceprezes NRA.

Nie zgadza się też z tezą, że Polacy nie nadużywają leków: - Z danych wynika, że 8 proc. Polaków sięga po leki przeciwbólowe zanim jeszcze poczuje ból, a kolejne kilkanaście procent bierze je w sytuacji, gdy ten ból jest niewielki - wyjaśniał Marek Tomków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE