NRA: punkty edukacyjne w procesie szkoleń, za co i ile

PRAWO

Autor: NIA, ms / rynekaptek.pl   30-04-2015, 13:27

NRA: punkty edukacyjne w procesie szkoleń, za co i ile NIA o szkoleniach farmaceutów

NIA w obszernej formie zaprezentowała stanowisko dotyczące kwestii ujętych w rozporządzeniu ministra zdrowia z 25 czerwca 2003 r. w sprawie ciągłych szkoleń farmaceutów zatrudnionych w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych.

Naczelna Izba Aptekarska wyjaśniła, że zgodnie z tym rozporządzeniem  (Dz. U. Nr 132, poz. 1238 z późn. zm), za udział w posiedzeniu naukowo-szkoleniowym zawsze przysługują 2 punkty edukacyjne (§ 3 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia przywołanego powyżej).

Liczba przysługujących punktów zawsze odnosi się do posiedzenia jako całości, a nie do poszczególnych jego części. Jeżeli więc organizowane jest jedno posiedzenie naukowo-szkoleniowe, którego czas trwania nie jest dzielony przerwami, zawsze farmaceucie przyznawane są dwa punkty edukacyjne. Również dwa punkty edukacyjne przyznawane są w sytuacji, jeżeli mamy do czynienia z tym samym posiedzeniem naukowo-szkoleniowym, którego czas trwania dzielony jest przerwami. Przepisy rozporządzenia w zakresie posiedzeń naukowo-szkoleniowych odnoszą się zawsze do posiedzenia, a nie do form jego organizacji.

W przypadku więc, gdy wykłady wygłaszane przez poszczególnych prelegentów przedstawiane są w ramach tego samego posiedzenia naukowo-szkoleniowego, nie jest możliwe przyznawanie punktów edukacyjnych za obecność na każdym z tych wykładów w ramach tego samego posiedzenia naukowego.

NIA odpowiedziała także na pytanie ,,Czy organizowanie przerw pomiędzy poszczególnymi wykładami może mieć wpływ na przyznanie ilości punktów edukacyjnych".

Naczelna Izba Aptekarska podkreśla jeszcze raz, że forma organizacyjna posiedzenia, tj. czy organizowane jest ono z przerwami, czy też bez przerw, nie ma znaczenia dla liczby przyznawanych punktów. Zawsze rozstrzygająca jest w tym przypadku liczba organizowanych posiedzeń. Jeżeli całość posiedzenia stanowi posiedzenie podzielone organizacyjnie na części, zawsze uczestnikowi takiego posiedzenia przysługują dwa punkty edukacyjne.

NIA zajęła także stanowisko odnośnie kwestii, czy za pełnienie funkcji kierownika naukowego sprawowanego nad studentem, wykonującym pracę licencjacką lub magisterską w zakresie farmacji, medycyny lub promocji zdrowia, przysługują punkty edukacyjne, zwrócić należy uwagę, iż rozporządzenie ministra zdrowia przywołane na wstępie w sposób jednoznaczny i na zasadzie katalogu zamkniętego wskazuje formy ciągłego szkolenia odbywanego przez farmaceutę.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH