NRA: spodziewamy się, że w ciągu miesiąca kwestia AdA zostanie rozstrzygnięta

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   22-02-2017, 22:01

NRA: spodziewamy się, że w ciągu miesiąca kwestia AdA zostanie rozstrzygnięta Posłowie rozpatrywali petycję w sprawie możliwości zbycia leków z apteki

Jeśli poselski projekt nowelizacji ustawy Pf przejdzie, to przepis dot. możliwości zbycia leków z likwidowanej apteki wejdzie w życie. Gdyby miało wydarzyć się inaczej, to przepis znajdzie się w rządowym projekcie dużej noweli Pf - mówi Ewa Warmińska.

22 lutego br. Sejmowa Komisja do Spraw Petycji rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy Prawo farmaceutyczne poprzez wprowadzenie możliwości zbycia produktów leczniczych pozostałych w aptece po wygaśnięciu zezwolenia na jej prowadzenie.

Taka możliwość jest planowana do ograniczonych przypadków, np. śmierci osoby, która posiadała zezwolenie na prowadzenie apteki lub gdy podmiot prowadzący aptekę zrezygnował z prowadzenia działalności. Warunkiem zbycia leków jest uzyskanie zgody wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.

Kolejną zasadą jest, że zbyciu podlegają jedynie leki znajdujące się w aptece w dniu wygaśnięcia zezwolenia. Biuro Analiz Sejmowych, które dokonało analizy propozycji, przedstawiło trzy przesłanki:

- stosowanie projektowanych przepisów należy zastosować także wobec punktów aptecznych i placówek obrotu pozaaptecznego;

- przesunięcie określenia "z dnia wygaśnięcia zezwolenia" na określenie bardziej jednoznaczne lub bardziej korzystne dla podmiotów zainteresowanych;

- doprecyzowanie lub skorygowanie danych, jakie powinny być zamieszczone we wnioskach o uzyskanie zgody oraz samych zgodach.

Jak przypomniała Ewa Warmińska, wicedyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ, podobny przepis jest obecnie procedowany w projekcie poselskim zmieniającym prawo farmaceutyczne: "W decyzji stwierdzającej wygaśniecie zezwolenia, WIF może wydać zgodę na zbycie do hurtowni, apteki lub punktu aptecznego leków znajdujących się w aptece w dniu wygaśnięcia zezwolenia. Decyzja zawiera wykaz ten leków".

- Ministerstwo Zdrowia popiera ten poselski projekt, również w zakresie tego przepisu. Nie wiemy, jakie będą losy projektu, ale ze strony MZ była jego pełna akceptacja, bowiem dotyczy pełnowartościowych leków i nie jest zasadna ich utylizacja. Jeśli poselski projekt przejdzie, to ten przepis wejdzie w życie. Wtedy z naszej strony nie będzie wymagane żadne dodatkowe działanie. Gdyby miało wydarzyć się inaczej, to zdecydowanie taki przepis znajdzie się w rządowym projekcie dużej nowelizacji ustawy Prawa farmaceutyczne - wyjaśniła urzędniczka resortu zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH