NRA: sprzedaż internetowa leków - do likwidacji

PRAWO

Autor: Sejm, msx/rynekaptek.pl   23-10-2014, 09:11

NRA:  sprzedaż internetowa leków - do likwidacji w Sejmie o aptekach internetowych (foto: Sejm)

Skala nieprawidłowości od momentu pojawienia się leków w sprzedaży internetowej jest tak duża, że należałoby tę formę aktywności natychmiast zakazać – twierdzi NRA i apeluje w Sejmie o stosowne zmiany legislacyjne.

Wniosek o likwidację sprzedaży internetowej leków padł podczas posiedzenia sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

O pilne zmiany w tym względzie zaapelowali dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Alina Fornal, wiceprezes NRA.

Wnioskodawcy argumentowali , że co trzeci specyfik oferowany w internecie pochodzi z nielegalnego źródła, wiele jest fałszowanych. To czego nie sposób skontrolować - należałoby zlikwidować dowodzili przedstawiciele NRA.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedzieli się przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. W ich przekonaniu, zakaz doprowadzi do sytuacji, w której strony internetowe zakładane będą na serwerach w miejscach, w których polska jurysdykcja nie działa. Władze naszego państwa nie będą mogły w żaden sposób wpływać na taki obrót. Leki OTC z internetu nadal byłyby dostępne na polskim rynku biorąc pod uwagę unijne regulacje dotyczące swobodnego obrotu towarami i usługami. W takiej sytuacji bardziej racjonalnym postępowaniem wydaje się zintensyfikowanie działań zmierzających do penalizacji patologii.

NRA zauważyła, że w sytuacji, w której kontrola legalnie funkcjonujących aptek, ze względu na szczupłość środków, jakimi dysponuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny, jest nadzwyczaj ograniczona, nie można stawiać przed inspekcją kolejnych zadań.

W ocenie posłów, jest na to rada. Otóż należałoby wprowadzić opłaty na wzór koncesji aptecznych w stosunku do tych wszystkich, którzy sprzedają poza rynkiem aptecznym leki OTC. Chodzi o m.in. o markety i stacje paliw. Środki te należałoby przeznaczyć na działania kontrolne GIF.

Ministerstwo Zdrowia przypomniało także, że zgodnie z prawem, w internecie sprzedaż leków prowadzić mogą wyłącznie legalnie działające apteki z szyldem i adresem. Reszta sprzedawców działa nielegalnie i to ich należałoby ścigać za funkcjonowanie poza prawem. Rozwiązaniem problemu mogłoby być ujednolicenie stron internetowych aptek, wówczas wiadomo byłoby kto działa legalnie, a kto nie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH