NRA: uciążliwości dla aptek są, ale zdyscyplinują hurtownie i producentów

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   02-07-2015, 07:11

NRA: uciążliwości dla aptek są, ale zdyscyplinują hurtownie i producentów Będą rozmowy o kosztach wdrażania nowego prawa

Dzisiaj, 2 lipca, w resorcie zdrowia odbędzie się kolejne spotkanie dotyczące kosztów, jakie poniosą przedsiębiorcy w związku z obowiązkiem zgłaszania zamówień leków i odmów realizacji do GIF oraz w sprawie algorytmu służącego tworzeniu listy leków zagrożonych brakiem dostępności.

Jak wcześniej informowaliśmy, przedsiębiorcy ostrzegali, że obowiązek składania zamówień na leki refundowane w formie pisemnej oraz informowania GIF o każdym przypadku odmowy realizacji takiego zamówienia jest kosztochłonny i czasochłonny.

Jak mówił dla portalu rynekaptek.pl Andrzej Stachnik, prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych, resort zdrowia był informowany, że zarówno obowiązek składania zamówień na leki w formie pisemnej, jak i przekazywania codziennych raportów dotyczących odmów realizacji, jest nie do wykonania w małej, indywidualnej aptece. - Zwracam uwagę, że na każde zamówienie składane w formie pisemnej bądź elektronicznej, w przypadku braku leku, hurtownia będzie musiała odpowiedzieć w ten sam sposób aptece. Następnie farmaceuta ma obowiązek wysłać taką informację o odmowie realizacji zamówienia do GIF. To będą setki tysięcy niepotrzebnych informacji - dodaje szef ZPHF.

Podczas dzisiejszego spotkania urzędnicy mają być zapoznani z szacunkami, jakie przygotuje strona społeczna, by pokazać skalę zjawiska.

Trwają też dyskusje, jak ma wyglądać algorytm tworzenia listy leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przedstawiciele branży farmaceutycznej oceniają, że początkowo powinna powstać wąska lista leków zagrożonych brakiem na rynku polskim. Jest to kilkadziesiąt brakujących na rynku leków, zgłaszanych przez izby aptekarskie i samych farmaceutów.

Taka lista miałaby być na bieżąco aktualizowana i ewentualnie rozszerzana przez resort zdrowia na podstawie gromadzonych danych, przy okazji publikacji zmian na wykazach refundacyjnych, dokonywanych co dwa miesiące. Zdaniem środowiska wytwórców i hurtowników, nadmierne rozbudowanie listy może wzbudzić niezadowolenie Komisji Europejskiej, która uzna działania za nieadekwatne do skali problemu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH