NRA ustaliła katalog postulatów i działań

PRAWO

Autor: NIA/rynekaptek.pl   28-11-2012, 10:14

NRA ustaliła katalog postulatów i działań

Na ostatnim posiedzeniu (21 listopada 2012) Naczelna Rada Aptekarska przyjęła siedem stanowisk, w których odniosła się do najważniejszych problemów dotykających polskich aptekarzy.

Rada domaga się zmiany sposobu liczenia oraz podniesienia wysokości urzędowych marż detalicznych na leki refundowane. Wskazała także na konieczność:

- ustanowienia ustawowej zasady, zgodnie z którą wyłącznie farmaceuta, ewentualnie spółka farmaceutów, może prowadzić aptekę (tzw. zasada „apteki dla aptekarza"),

- ograniczenia zakładania nowych aptek poprzez ustanowienie w ustawie kryteriów demograficznych i geograficznych przy wydawaniu zezwoleń na prowadzenie apteki,

- doprecyzowania i uszczelnienia regulacji dotyczących zakazu łączenia obrotu hurtowego z detalicznym w ramach tego samego podmiotu i jednostek powiązanych.

NRA przypomniała wszystkim członkom samorządu aptekarskiego, że obowiązujący od dnia 1 stycznia 2012 r. zakaz reklamy aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności zobowiązuje wszystkich farmaceutów do powstrzymania się od udziału lub współuczestnictwa w każdym działaniu naruszającym obowiązujący zakaz.

Rada oceniła obowiązujący system ustalania tzw. dyżurów w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy jako niekonstytucyjny, niesprawiedliwy, nieadekwatny do potrzeb pacjentów oraz praktycznie niemożliwy do prawidłowego realizowania.

Zaapelowała do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o wyeliminowanie tzw. systemu sprzedaży bezpośredniej (sprzedaż z pominięciem większości hurtowni farmaceutycznych), przyjmując, że jedynym zgodnym z obowiązującym prawem systemem obrotu produktem leczniczym jest wynikający wprost z przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne łańcuch dystrybucji dokonywany na poziomie hurtu – poprzez wszystkie hurtownie farmaceutyczne, a na poziomie detalu - poprzez wszystkie apteki i punkty apteczne.

Rada wskazała, że w celu zabezpieczenia interesu publicznego w zakresie bezpieczeństwa zdrowia i życia ludzi przy stosowaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, konieczne jest:

- wyłączenie sklepów ogólnodostępnych z katalogu „placówek obrotu pozaaptecznego", które na podstawie ustawy - Prawo farmaceutyczne mogą prowadzić obrót detaliczny produktami leczniczymi;

- istotne ograniczenie wykazu produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w pozostałych placówkach obrotu pozaaptecznego.

Więcej: http://nia.org.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE