NRL do GIF nt. dostępności szczepionek w praktykach lekarskich

PRAWO

Autor: NIL/rynekaptek.pl   16-10-2012, 14:59

Główny Inspektor Farmaceutyczny przekazała prezesowi NRL pismo prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej dot. dokonywania przez lekarzy sprzedaży szczepionek przeciwko grypie z prośbą o zajęcie przez NRL stanowiska w tej sprawie.

Jak podaje Naczelna Izba Lekarska, Zofia Ulz, Główny Inspektor Farmaceutyczny przekazała Maciejowi Hamankiewiczowi, prezesowi NRL, kserokopię pisma prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorza Kucharewicza z 2 października br., dotyczącego dokonywania przez lekarzy sprzedaży produktów leczniczych w postaci szczepionek przeciwko grypie, nie objętych wykazem produktów, które mogą być doraźnie dostarczane w związku z udzielanym świadczeniem zdrowotnym.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej stwierdził, że stosowanie takich praktyk jest m.in. niezgodne z obowiązującymi przepisami, w tym ustawą z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne, ustawą z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W odpowiedzi prezes NRL zaznaczył przede wszystkim, że niezależnie od przytoczonych argumentów natury prawnej środowisko lekarskie od wielu lat podkreślało celowość zapewnienia pacjentom dostępności szczepionek w praktykach lekarskich.

''Umożliwienie pacjentowi uzyskania kompleksowego świadczenia zdrowotnego w postaci podania mu szczepionki przez lekarza zapewni nieprzerwany zimny łańcuch dystrybucji szczepionek eliminując możliwość jego zerwania przez pacjenta'' - napisał prezes NRL.

"W prawie polskim zasadą jest wyłączenie lekarzy od sprzedaży leków. Zasada ta określona została w treści art. 46 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który stanowi, że lekarz nie może sprzedawać produktów leczniczych. Zasada ta doznaje jednak pewnych ograniczeń wynikających z przepisów odrębnych" - podkreśla Maciej Hamankiewicz.

Więcej: www.nil.org.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH