NRL: dodatkowe wyjaśnienia ws. dzielenia opakowań leków

PRAWO

Autor: NIL/rynekaptek.pl   25-09-2012, 10:49

Samorząd zawodowy lekarzy podtrzymuje stanowisko, że wymaga zmiany obecnie obowiązujący system dystrybucji detalicznej leków, który nie przewiduje możliwości dzielenia opakowania leków, ponieważ prowadzi do nieuzasadnionej względami medycznymi nadmiernej sprzedaży leków, której koszt obciąża kieszenie pacjentów i budżet NFZ.

Zdaniem NRL każda systemowa zmiana musi być poparta rzetelną oceną, czy zakładane przez reformę cele są warte poniesienia kosztów jej wprowadzenia. Oczywistym jest, że jeśli koszt wdrożenia przewyższa spodziewaną z wprowadzenia reformy korzyść, to prac nad reformą należy zaniechać.

"Mając to na uwadze z pewnym rozczarowaniem przyjmujemy odpowiedź Ministerstwa Zdrowia odrzucającą możliwość zmiany zasad wydawania leków bez przeprowadzenia jakiejkolwiek ekonomicznej analizy w tej sprawie. Punktem wyjścia dla oceny zasadności postulatu samorządu zawodowego lekarzy dotyczącego zmiany systemu wydawania leków powinna być rzetelna wycena kosztów ponoszonych zarówno przez pacjentów jak i NFZ na zakup leków ponad zaordynowaną przez lekarza dawkę" - czytamy na stronie internetowej NIL.

"Ze spostrzeżeń środowiska lekarskiego, a w szczególności z informacji przekazywanych samorządowi zawodowemu przez lekarzy wystawiających dużą liczbę recept wynika, że sytuacje, kiedy opakowanie leku jest znacznie większe niż potrzebna pacjentowi ilość leku, są powszechne. Sądzimy zatem, że skala wydatków na leki, które są kupowane ponad rzeczywiste zapotrzebowanie medyczne pacjenta tylko dlatego, że przedmiotem obrotu są całe opakowania leków, a nie ściśle określona ilość leku, jest ogromna" - argumentuje samorząd lekarski

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH