NRL: jesteśmy gotowi do kompromisu w sprawie recept

PRAWO

Autor: NIL/rynekaptek.pl   03-07-2012, 20:14

Determinacja środowiska lekarskiego, uczestniczącego w trwającym proteście przeciwko złym przepisom regulującym zasady ordynacji i refundacji leków dobitnie pokazuje, że obowiązujące obecnie regulacje muszą ulec zmianie - pisze Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w przyjętym 3 lipca oficjalnym oświadczeniu.

Jak czytamy w oświadczeniu, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej "wyraża nadzieję, że jasny i zrozumiały głos środowiska lekarzy i lekarzy dentystów wyrażony przez samorząd lekarski oraz Porozumienie Organizacji Lekarskich nie będzie ignorowany".

NRL stwierdza, że protest prowadzony jest z poszanowaniem prawa chorych do odpowiedniego leczenia. Jednocześnie potwierdza gotowość środowiska lekarskiego do poszukiwania bezpiecznego kompromisu i wolę "jak najszybszego porozumienia w sprawie zasad wystawiania recept na leki refundowane".

Od 1 lipca br.   lekarze prowadzą protest przeciwko karom za błędne wypisywanie recept na leki refundowane. O przystąpieniu do prostu poinformowali  przedstawiciele organizacji lekarskich podczas konferencji prasowej 30 czerwca.

Już po ogłoszeniu decyzji o proteście, NFZ opublikował zarządzenie ws. wzoru umowy upoważniającej do wystawiania recept refundowanych. Kary umowne, wbrew postulatom lekarzy, zostały utrzymane.

Podstawową formą protestu jest wypisywanie leków zgodnie z „najlepszą wiedzą medyczną lekarzy” na drukach opracowanych przez Naczelną Izbę Lekarską. Zapowiedziano także powrót do pieczątek „Refundacja leku do decyzji NFZ”.

Dodatkowo lekarze mają przepisywać leki spoza listy refundacyjnej oraz nie wpisywać kodów NFZ na normalnych wzorach recept.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH