NRL o wystawianiu recept: są wątpliwości interpretacyjne

PRAWO

Autor: NRL/ rynekaptek.pl   16-01-2017, 12:38

NRL o wystawianiu recept: są wątpliwości interpretacyjne Wątpliwość dotyczy m.in. możliwości wystawiania w ramach programu 75+ recept pro familiae i pro auctore przez lekarzy dentystów, którzy zaprzestali wykonywania zawodu

Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o podjęcie działań mających na celu zmiany przepisów dotyczących wystawiania recept na leki i wyroby medyczne w ramach programu 75+.

Naczelna Rady Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o nowelizację treści art. 43a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej brzmienie ww. przepisu wywołuje wątpliwości interpretacyjne związane z określeniem „zaprzestał wykonywania zawodu” oraz faktem, iż w przepisie tym posłużono się wyłącznie oznaczeniem zawodu lekarza, bez wymienienia zawodu lekarza dentysty.

W konsekwencji przepis art. 43a ust. 1 ustawy może budzić wątpliwości co do tego, czy wystawianie recept na leki dla seniorów przez lekarza nie będącego lekarzem POZ możliwe jest jedynie w przypadku trwałego zaprzestania wykonywania zawodu, czy też możliwe jest w trakcie krótkiej przerwy w wykonywaniu zawodu w celach zarobkowych.

Kolejna wątpliwość dotyczy możliwości wystawiania w ramach programu 75+ recept pro familiae i pro auctore przez lekarzy dentystów, którzy zaprzestali wykonywania zawodu.

Wobec powyższego Naczelna Rada Lekarska apeluje o zmianę treści ww. przepisu poprzez zastąpienie sformułowania „lekarza posiadającego prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawił receptę dla siebie albo dla małżonka, wstępnych lub zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa” sformułowaniem „lekarza albo lekarza dentysty, wystawiającego receptę dla siebie albo dla małżonka, wstępnych lub zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa”.

"Taka zmiana treści przepisu art. 43a ust. 1 ustawy usunie powyższe wątpliwości interpretacyjne i w sposób jednoznaczny potwierdzi uprawnienie lekarzy dentystów do wystawiania recept na darmowe leki i wyroby medyczne dla siebie albo dla małżonka, wstępnych lub zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa, w przypadku ukończenia przez świadczeniobiorców 75 roku życia" - uważa NRL.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH