NRL zawiesza protest dotyczący recept, inne organizacje lekarskie zmieniły jego formę

PRAWO

Autor: NIL, OZZL, PAP, JJ/rynekaptek.pl   09-07-2012, 09:45

NRL zawiesza protest dotyczący recept, inne organizacje lekarskie zmieniły jego formę

Naczelna Rada Lekarska poinformowała o zawieszeniu protestu lekarzy związanego z niewypisywaniem recept z refundacją.

W opublikowanym komunikacie czytamy: "W poczuciu odpowiedzialności za pacjentów oraz w trosce o bezpieczeństwo lekarzy i lekarzy dentystów uczestniczących w akcji protestacyjnej oraz w związku z propozycją Business Centre Club prowadzenia mediacji między NRL a NFZ prezydium Naczelnej Rady postanawia:

- zawiesić akcję protestacyjną;

- podkreślić, że dalsze zmiany zasad wystawiania recept na leki refundowane są niezbędne; samorząd lekarski będzie w dalszym ciągu zabiegać o ich przeprowadzenie, aby docelowo recepta nie zawierała informacji o ubezpieczeniu i refundacji;

- zwrócić uwagę lekarzom i lekarzom dentystom, którzy zdecydują się na podpisanie nowej umowy, która nadal jest nieprecyzyjna i niebezpieczna dla lekarzy i lekarzy dentystów, iż konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności i staranności przy wystawianiu recept na leki refundowane.

Liczą na rozmowy z NFZ

Jak powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, protest lekarzy w sprawie recept refundowanych został zawieszony, ale lekarski samorząd nadal liczy na rozmowy z prezes NFZ Agnieszką Pachciarz w sprawie zmian w umowie uprawniającej do wypisywania recept refundowanych.

Protest był prowadzony w kilku formach. Lekarze zapisywali leki na receptach według wzoru NRL bez określania, czy pacjent ma prawo do refundacji i stopnia refundacji; używali pieczątki "refundacja leku do decyzji NFZ"; przepisywali leki spoza listy refundacyjnej lub nie wypisywali kodów NFZ na receptach zgodnych z rozporządzeniem MZ. Jednocześnie NRL zaleciła stosowanie nazw międzynarodowych leków.

W proteście uczestniczyło kilka organizacji: Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków oraz Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Chodzi o zapis mówiący o nakładaniu na lekarzy i lekarzy dentystów kar umownych w wysokości 200 zł za nieprawidłowości na recepcie.

Do Biura Rzecznika Praw Pacjenta od początku protestu, czyli od 1 lipca br., wpłynęło zaledwie 165 sygnałów dotyczących nieprawidłowo wypisanych recept, w tym wystawiania recept pełnopłatnych w sytuacji należnej refundacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH