NSA: dostępność do leku powinna być rzeczywista

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   04-07-2017, 14:43

NSA: dostępność do leku powinna być rzeczywista Zdaniem NSA, możliwa jest refundacja leku mającego pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, lecz niedostępnego w Polsce

Refundacja leków dopuszczonych do obrotu, lecz niedostępnych na polskim rynku, powinna być dostępna dla pacjentów będących w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia- uważa Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodzi o sprawę, w której minister wyraził zgodę na sprowadzenie z zagranicy leku niezbędnego dla ratowania zdrowia dziecka. Jednocześnie odmówił zgody na jego refundację.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że możliwa jest refundacja leku mającego pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, lecz w rzeczywistości niedostępnego w Polsce.

Minister zdrowia skierował skargę kasacyjną do NSA, w której wskazał na błędną interpretację art. 39 ust. 1 ustawy o refundacji.

NSA orzekając, iż "system refundacji leków powinien zapewniać nie tylko formalną dostępność do tego systemu, ale również dostępność rzeczywistą, umożliwiającą w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia refundację leków dopuszczonych do obrotu, lecz niedostępnych na polskim rynku", oddalił skargę kasacyjną ministra zdrowia.

Sygnatura akt: II GSK 502/17, VI SA/Wa 730/16

Więcej: www.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH