NSA: GIF jest właściwy do sprawowania nadzoru bez względu na siedzibę rejestracji spółki

PRAWO

Autor: NIA/rynekaptek.pl   22-06-2012, 09:03

NSA: GIF jest właściwy do sprawowania nadzoru bez względu na siedzibę rejestracji spółki

Główny Inspektor Farmaceutyczny jest właściwy do sprawowania nadzoru nad obrotem produktami leczniczymi na terenie Polski niezależnie od tego, gdzie znajduje się siedziba podmiotu prowadzącego obrót - stanowi wyrok NSA w sprawie dystrybucji bezpośredniej prowadzonej przez spółkę AstraZeneca.

Naczelny Sąd Kasacyjny oddalił tym samym skargi kasacyjne wniesione przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego i firmę AstraZeneca UK Limited. Utrzymany został w mocy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 22 września 2010 r., który uchylił postanowienia Inspekcji Farmaceutycznej.

WSA uznał, że Główny Inspektor Farmaceutyczny jest właściwy do sprawowania nadzoru na obrotem produktami leczniczymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od tego, gdzie znajduje się siedziba podmiotu prowadzącego obrót. Powyższy wyrok stanowił kolejną odsłonę w sprawie tzw. sprzedaży bezpośredniej leków, prowadzonej na terenie Polski wcześniej przez AstraZeneca Polska Sp. z o.o., a obecnie przez AstraZeneca UK Limited.

- Wyrok oznacza, że Główny Inspektor Farmaceutyczny musi w ramach postępowania administracyjnego ocenić, zgodnie ze swoimi kompetencjami, zgodność z prawem postępowania firmy AstraZeneca UK Limited z siedzibą w Londynie w zakresie obrotu hurtowego produktami leczniczymi, a w szczególności ustalenia, czy prowadzenie przez firmę obrotu hurtowego produktami leczniczymi odbywa się na podstawie zezwolenia oraz czy w ramach prowadzonej działalności firma spełnia wymagania określone przepisami ustawy, w tym przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne - ocenia Naczelna Rada Aptekarska, która zwróciła się do inspekcji farmaceutycznej o wszczęcie postępowania administracyjnego w tej sprawie.

W 2009 roku Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał firmie AstraZeneca z siedzibą w Warszawie, dostosować prowadzoną działalność gospodarczą obrotu hurtowego produktami leczniczymi do wymagań określonych w ustawie Prawo farmaceutyczne.

Firma zdecydowała się na dystrybucję leków na polskim rynku przez spółkę zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii. W tej sytuacji GIF uznał, że nie jest właściwym organem do rozpatrzenia tej sprawy. Izba Aptekarska zaskarżyła postanowienie Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH