NSA: handel lekami weterynaryjnymi bez recepty jest zakazany

PRAWO

Autor: rp.pl/ rynekaptek.pl   14-06-2016, 11:39

NSA: handel lekami weterynaryjnymi bez recepty jest zakazany

Naczelny Sąd Administracyjny przesądził, że produkty lecznicze weterynaryjne bez recepty powinno się sprzedawać tylko w stacjonarnych sklepach. Handel wysyłkowy nimi jest prawnie zabroniony.

W tym konkretnie wypadku, w którym rozstrzygał NSA, małopolski wojewódzki lekarz weterynarii zabronił obrotu tego typu produktami (wydawanymi bez przepisu lekarza) Annie i Tadeuszowi G. Handlowali nimi w internecie. Ich zdaniem zakaz był niesprawiedliwy. Wnieśli odwołanie do głównego lekarza weterynarii (GLW), a ten zakaz utrzymał - opisuje sprawę "Rzeczpospolita".

Zdaniem GLW prawo farmaceutyczne przewiduje, że obrót detaliczny produktami leczniczymi weterynaryjnymi można prowadzić wyłącznie w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt. Natomiast w wypadku produktów leczniczych weterynaryjnych wydawanych bez przepisu lekarza (OTC) można też je sprzedawać poza lecznicami weterynaryjnymi, ale tylko po zgłoszeniu tego typu działalności wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii.

Żadnych innych form i miejsc obrotu detalicznego produktami leczniczymi weterynaryjnymi prawo farmaceutyczne nie wymienia.

Handlujący lekami odwołali się do WSA w Warszawie, a ten podzielił stanowisko wojewódzkiego lekarza weterynarii i oddalił skargę. Anna i Tadeusz G. nie poddali się i wnieśli skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Również NSA ją oddalił. Według niego wyrok WSA jest prawidłowy i nie narusza prawa. Prawo farmaceutyczne – wyjaśnił NSA – ma bez wątpienia zastosowanie również do sprzedaży leczniczych produktów weterynaryjnych. I nie zawiera ono przepisu zezwalającego na wysyłkową sprzedaż lekarstw dla zwierząt wydawanych bez recepty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH