NSA: jedna apteka nie ma kluczowego znaczenia dla sieci

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   15-02-2018, 12:48

NSA: jedna apteka nie ma kluczowego znaczenia dla sieci Sprawa dotyczy spółki, która uzyskała przed sądem I instancji wstrzymanie wykonania decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki (fot. archiwum)

Trudno zaakceptować pogląd, że "utrata" jednej z aptek spowoduje upadłość całej spółki i konieczność zwolnienia wszystkich pracowników, jeżeli w spornej aptece zatrudnionych zostało tylko kilku z nich" - ocenił NSA i przyznał rację GIF.

Sprawa dotyczy spółki, która uzyskała przed sądem I instancji wstrzymanie wykonania decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.

Sąd uznał argumentację spółki, że przypadku wykonania decyzji zachodzić będzie "niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody oraz wystąpienia trudnych do odwrócenia skutków poprzez konieczność zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie objętym zezwoleniem, zwolnieniem z pracy kilku osób i utratę przychodów, która może doprowadzić do upadłości spółki".

GIF wniósł zażalenie na postanowienie sądu wojewódzkiego. Rozpatrując wniosek inspekcji, Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że przedstawione przez spółkę argumenty były niewystarczające do uznania, aby zaistniały przesłanki ochrony tymczasowej, skutkujące wstrzymaniem wykonania decyzji.

Jak zauważył NSA, spółka wskazała bowiem, że posiada 4 apteki ogólnodostępne, ponosi koszty najmu lokalu, koszty użytkowania maszyn i urządzeń niezbędnych dla prowadzenia działalności, zatrudnia łącznie 23 pracowników, z czego 3 w aptece, której dotyczy zaskarżona decyzja, suma aktywów i pasywów za rok 2016 zamknęła się w wysokości 4.094.030,19 zł.

Przedkładając dokumenty w postaci trzech umów o pracę, deklaracji ZUS za styczeń - lipiec 2017 r., umowy najmu oraz faktur za usługi księgowe, telekomunikacyjne, serwisowe i monitoring, podniosła, że niemożność prowadzenia 1 z 4 aptek doprowadzi spółkę do upadłości i spowoduje konieczność zwolnienia 23 zatrudnionych osób.

Sąd poddał w wątpliwość stanowisko spółki, iż zamknięcie jednej z dotychczas prowadzonych czterech aptek spowoduje tak daleko idące konsekwencje, które w swym efekcie doprowadzą spółkę do upadłości.

"Idąc takim tokiem rozumowania wnioskodawcy należałoby przyjąć, że apteka będąca przedmiotem zakwestionowanego rozstrzygnięcia miała kluczowe czy wręcz kardynalne znaczenie dla działalności spółki jako całości i pozostałych trzech aptek wchodzących w składa spółki. W motywach wniosku takiego rodzaju korelacji spółka nie wykazała. Trudno zatem zaakceptować pogląd, że "utrata" jednej z aptek spowoduje upadłość spółki i konieczność zwolnienia wszystkich dwudziestu trzech pracowników, gdzie w spornej aptece zatrudnionych zostało tylko trzech pracowników" - ocenił NSA.

II GZ 29/18

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH