NSA: karta stałego klienta stanowi niedozwoloną reklamę aptek

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/rynekaptek.pl   17-01-2018, 10:37

NSA: karta stałego klienta stanowi niedozwoloną reklamę aptek "Karta stałego klienta" jest niedozwoloną reklamą apteki - uznał NSA (Fot. Archiwum)

Program rabatowy "Karta stałego klienta" był niedozwoloną reklamą apteki. Wydawanie klientom apteki kart uprawniających do zniżek na zakupywane leki jest działaniem reklamującym aptekę - uznał WSA w Warszawie. Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się z tą argumentacją.

Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny a potem Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał spółce z o.o. z siedzibą w Łodzi, zaprzestania prowadzenia reklamy działalności apteki ogólnodostępnej polegającej na wydawaniu klientom apteki Kart Stałego Klienta. Nałożył na przedsiębiorcę karę pieniężną w kwocie 5.000 zł.

Zdaniem spółki, przepisy prawa dają możliwość aptekom swobodnego kształtowania cen produktów leczniczych, czego nie zakazują także przepisy Prawa farmaceutycznego. Zgodnie z art. 4 ustawy o cenach apteka może uwidaczniać ceny sprzedawanych produktów i w taki sposób postępując nie dopuszczała się komunikatu zewnętrznego w rozumieniu publicznej reklamy działalności apteki z art. 94a ustawy.

Jak argumentowała spółka, karta zniżkowa była jedną z form działalności promocyjnej, umożliwiając wszystkim klientom wzięcia udziału w specjalnej ofercie cenowej. Dlatego uzyskanie rabatu po otrzymaniu karty rabatowej, nawet będącej zachętą do robienia zakupów w aptece, nie mogło stanowić niedozwolonej reklamy także z tych względów, że na karcie były jedynie informacje o lokalizacji apteki i godzinach jej działania.

Spółka zwracała uwagę na fakt, że ustawodawca nie wprowadził na produkty lecznicze nierefundowane cen sztywnych, co daje aptekom możliwość kształtowania tych cen, jako zachętę do zakupów.

Przedsiębiorca wniósł skargę na decyzję GIF do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji WSA stwierdził, że prowadzony przez skarżącą program rabatowy "Karta stałego klienta" był niedozwoloną reklamą, o której stanowi art. 94a ust. 1 ustawy - Prawo farmaceutyczne. Wydawanie pacjentom/klientom apteki Kart stałego klienta, uprawniających do zniżek na zakupywane leki, jest działaniem reklamującym aptekę. W ocenie sądu odwoławczego sporny program był programem lojalnościowym, będącym formą zakazanej reklamy apteki i jej działalności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH