NSA: leki w badaniu klinicznym nie są zwolnione z VAT

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   07-12-2015, 10:12

NSA: leki w badaniu klinicznym nie są zwolnione z VAT

Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku potwierdził niekorzystne dla zakładu opieki zdrowotnej stanowisko sądu pierwszej instancji. Wg wyroku, szpitalowi nie przysługuje zwolnienie z VAT przy badaniu leków stosowanych w badaniach klinicznych.

NSA podzielił to stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, do którego trafiła skarga od szpitala. Ten uważał, że usługi w zakresie opieki medycznej służące w szczególności ratowaniu, jak również zachowaniu przywracaniu i poprawie życia, polegające na przeprowadzaniu badań produktów leczniczych z udziałem pacjentów, podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18) ustawy o VAT.

Centrum złożyło wniosek o udzielnie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku od towarów i usług. Podkreślano, że celem eksperymentów leczniczych jest osiągnięcie bezpośredniej korzyści dla zdrowia osoby leczonej za pomocą nowych lub tylko częściowo wypróbowanych metod diagnostycznych, leczniczych lub profilaktycznych, a zatem jest to działanie podjęte w interesie osoby leczonej.

Cel leczniczy badania klinicznego nie jest jedynym, gdyż eksperymenty te przyczyniają się również do wzbogacenia wiedzy medycznej przez co służą całemu społeczeństwu. Badania kliniczne stosowane w onkologii skierowane są na wspólny cel pacjenta, lekarza i społeczeństwa - ochronę, w tym utrzymanie lub przywrócenie dobrego stanu zdrowia - argumentował także szpital.

Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej uznał stanowisko szpitala za prawidłowe.

Jednak Minister Finansów zauważył, że przeprowadzenie badań klinicznych jest etapem procesu wprowadzania do produkcji i sprzedaży produktów leczniczych i stanowi usługę świadczoną na rzecz sponsora, a więc podmiotu odpowiedzialnego za ich podjęcie, prowadzenie i finansowanie. Są to zatem czynności związane ściśle z działalnością gospodarczą sponsora, który jest przedsiębiorcą z branży farmaceutycznej. Zaś zasadniczym celem badań klinicznych jest zgodnie z art. 2 pkt 2 ww. ustawy prawo farmaceutyczne odkrycie lub potwierdzenie skutków działania badanych produktów leczniczych i ocena ich bezpieczeństwa, a sponsor, czyli firma farmaceutyczna, nie płaci szpitalowi wynagrodzenia za leczenie pacjentów, lecz za badania kliniczne skuteczności leków.

W efekcie Minister Finansów stanął na stanowisku, że usługi świadczone przez zakład opieki zdrowotnej na rzecz sponsora, w ramach prowadzonych badań klinicznych, bez względu na to, czy stanowią eksperyment leczniczy, czy też eksperyment badawczy, nie korzystają ze zwolnienia od podatku VAT.

Szpital złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na powyższą zmianę interpretacji indywidualnej. Jednak WSA uznał skargę za nieuzasadnioną, a NSA podzielił stanowisko sądu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH