NSA: leków nie można sprzedawać na portalu aukcyjnym

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   27-03-2018, 08:52

NSA: leków nie można sprzedawać na portalu aukcyjnym Sprzedaż leków była prowadzona na portalu aukcyjnym i z tej właśnie przyczyny GIF nakazał zaniechać takiej sprzedaży (fot. archiwum)

Wojewódzki, a następnie Główny Inspektor Farmaceutyczny, nakazali spółce zaprzestanie prowadzenia wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych z wykorzystaniem strony internetowej pośrednika – portalu aukcyjnego. Spółka złożyła kasację do NSA.

NSA oddalił tę skargę. Przypomniał przedsiębiorcy, że zgodnie z prawem farmaceutycznym, sprzedażą wysyłkową produktów leczniczych jest umowa sprzedaży tych produktów zawierana pomiędzy apteką ogólnodostępną lub punktem aptecznym a pacjentem bez jednoczesnego udziału obu stron przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość.

W ocenie sądu fakt, iż zamówienie jest dokonywane za pośrednictwem strony www.[...].pl powoduje, iż sprzedaż wysyłkowa nie może być uznana za spełniającą warunki przewidziane dla zamówienia produktu leczniczego, a formularz zamówienia musi być umieszczony na stronie internetowej placówki (apteki albo punktu aptecznego), a nie na stronie internetowej pośrednika pomiędzy sprzedającym a kupującym, jakim jest portal.

Sprzedaż leków była prowadzona na portalu aukcyjnym i z tej właśnie przyczyny GIF wydał decyzję opartą na art. 120 ust. 1 pkt 2 Prawa farmaceutycznego. Przepis ten stanowi, że w razie stwierdzenia naruszeń wymagań dotyczących obrotu produktami leczniczymi właściwy organ nakazuje w drodze decyzji usunięcie w ustalonym terminie stwierdzonych uchybień.

Spółka zarzuciła inspekcji naruszenie prawa materialnego. Co na to NSA? "Stosownie do art. 65 Prawa farmaceutycznego obrót produktami leczniczymi może być prowadzony tylko na zasadach określonych w ustawie. Zgodnie natomiast z art. 68 ust. 1 tej ustawy obrót detaliczny produktami leczniczymi prowadzony jest w aptekach ogólnodostępnych z zastrzeżeniem wymienionych w tym przepisie wyjątków, które w tej sprawie nie występują" - ocenił sąd.

Jednocześnie ustawodawca w art. 68 ust. 3 Prawa farmaceutycznego dopuścił prowadzenie przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH