NSA: Ministerstwo Zdrowia ma prawo odmówić refundacji

PRAWO

Autor: Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   29-09-2015, 13:56

NSA: Ministerstwo Zdrowia ma prawo odmówić refundacji Wyrok NSA pozwala ministerstwu odmówić refundacji leku

Ministerstwo Zdrowia ma prawo odmówić pokrycia kosztów lekarstwa sprowadzonego z zagranicy, które jest dopuszczone do obrotu w Polsce na podstawie unijnych regulacji – wydał wyrok Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła mężczyzny cierpiącego na stwardnienie rozsiane. W 2013 r. wystąpił do resortu zdrowia z wnioskiem o sprowadzenie z zagranicy niedostępnego wówczas w Polsce leku, który miał go uchronić przed trwałym kalectwem. Wnioskował także o objęcie go refundacją na podstawie art. 39 ustawy refundacyjnej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 345) – podaje Gazeta Prawna.

Przepis ten wprowadza tryb refundowania pojedynczemu pacjentowi leku sprowadzonego z innego państwa w celu ratowania jego życia lub zdrowia. Ministerstwo wydało zgodę na sprowadzenie specyfiku z zagranicy, a niedługo potem odmówiło pokrycia kosztów kuracji tym specyfikiem – opiewały one na ok. 14 tys. zł miesięcznie.

Resort argumentował swoją decyzję tym, że lek został zarejestrowany przez Komisję Europejską i dopuszczony do obrotu w całej Unii Europejskiej, a więc także w Polsce. Zgodnie z art. 39 ustawy refundacyjnej nie może być zatem refundowany.

Tak też uznał Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie - resort zdrowia ma prawo odmówić pokrycia kosztów kuracji sprowadzonymi lekami, które zostały zarejestrowane przez Komisję Europejską i dopuszczone do obrotu w całej Unii Europejskiej, a więc także w Polsce.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH