NSA: MZ nie może refundować leczenia komu chce

PRAWO

Autor: Rzeczpospolita/ rynekaptek.pl   18-09-2015, 08:48

NSA: MZ nie może refundować leczenia komu chce   Minister zdrowia, nie może decydować komu będzie refundować leczenie

Minister zdrowia wydając komu chce zgodę na finansowanie leczenia lekiem, który nie jest na liście refundacyjnej, działa niezgodnie z prawem - taką decyzję wydał Naczelny Sąd Administracyjny w czwartek, 17 września br.

Sprawa dotyczyła dwóch braci, pięcio- i dziesięciolatka, którzy cierpią na rzadką chorobę o nazwie zespół TRAPS, które nieleczone może prowadzić do niewydolności nerek.

Lekarze w Centrum Zdrowia Dziecka, uznali, że jedynym lekiem, dzięki któremu mogliby normalnie funkcjonować, jest kineret – informuje Rzeczpospolita.

Produkt jest zarejestrowany na terenie UE, ale nierefundowany w Polsce. Matka chłopców złożyła do ministra zdrowia wniosek, by sfinansował kurację tym lekiem w trybie specjalnym przewidzianym w art. 39 ustawy refundacyjnej, na zasadzie importu docelowego.

Jednak resort zdrowia odmówił refundacji, ponieważ przepis wskazuje na możliwość sfinansowania leku niedopuszczonego jeszcze do obrotu w Polsce. Tymczasem kinaret ma taką rejestrację w naszym kraju.

Minister zgodził się jednak, aby rodzice sprowadzali lek zza granicy w trybie art. 4 ustęp 9 prawa farmaceutycznego i sami za niego płacili. Miesięczna kuracja na jedno dziecko to koszt 8 tys. zł.

Matka chłopców odwołała się od decyzji ministra do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Uzasadniała, że minister może zrefundować lek w trybie art. 40 u.r. Jest to refundacja poza wskazaniami medycznymi. WSA przyznał jej rację.

Minister zdrowia wniósł skargę kasacyjną do NSA. Sąd Administracyjny przychylił się do argumentów rodziców. Podkreślił, że minister zdrowia dyskryminuje chłopców, bo dziewczynce cierpiącej na tę samą chorobę co dwaj bracia, zgodził się zrefundować kineret. A to podważa zasadę zaufania obywatela do państwa.

Resort ma 30 dni na zajęcie stanowiska w sprawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH