NSA: na postanowienie o odmowie zawieszenia postępowania nie służy zażalenie

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   16-02-2018, 09:04

NSA: na postanowienie o odmowie zawieszenia postępowania nie służy zażalenie Zażalenie służy stronie na postanowienie w sprawie zawieszenia postępowania albo odmowy podjęcia zawieszonego postępowania (fot. archiwum)

W listopadzie 2016 roku spółka złożyła do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego wniosek o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Po czym kilka dni później wniosła o zawieszenie postępowania administracyjnego objętego wcześniejszym wnioskiem.

Jednak mazowiecki WIF odmówił. W uzasadnieniu postanowienia zawarł pouczenie, że na postanowienie o odmowie zawieszenia postępowania nie służy zażalenie. Ponieważ spółka się odwołała do GIF, jednak również organ II instancji stwierdził niedopuszczalność zażalenia.

W jego opinii byłaby to wykładnia rozszerzająca, bowiem zażalenie przysługuje wyłącznie na postanowienia, które tamują dalszy bieg postępowania, tj. postanowienie zawieszające postępowanie oraz postanowienie odmawiające podjęcia zawieszonego postępowania. Sprawa trafiła do sądu.

Sąd I instancji wyjaśnił, że po nowelizacji ustaw Kodeks postępowania administracyjnego oraz Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, zażalenie służy stronie na postanowienie w sprawie zawieszenia postępowania albo odmowy podjęcia zawieszonego postępowania.

Zwrot "w sprawie zawieszenia postępowania" obejmuje jedynie zawieszenie postępowania, a nie, jak przed zmianą, także odmowę zawieszenia postępowania oraz podjęcie zawieszonego postępowania. Uzasadnione jest wyłączenie możliwości odrębnego zaskarżania postanowień, które nie tamują biegu postępowania administracyjnego.

Strona niezadowolona z postanowienia o odmowie zawieszenia postępowania nie zostaje bowiem pozbawiona możliwości jego kontroli, gdyż rozstrzygnięcie to może kwestionować w odwołaniu od decyzji i ewentualnie w skardze do sądu administracyjnego na decyzję organu II instancji.

Spółka wniosła skargę kasacyjną, domagając się uchylenia wyroku WSA i rozpoznania skargi, ewentualnie jego uchylenia i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji.

Jednak Naczelny Sąd Administracyjny podzielił stanowisko, że postanowienie o odmowie zawieszenia postępowania nie jest zaskarżalne.

II GSK 2866/17


Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH