NSA oddalił skargę na MZ w sprawie odmowy refundacji

PRAWO

Autor: MZ/rynekaptek.pl   21-10-2015, 16:07

NSA oddalił skargę na MZ w sprawie odmowy refundacji NSA przyznał rację Ministerstwu Zdrowia w sprawie odmowy refundacji leku T.C.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wyrok NSA, mający stwierdzać m.in., że uchwała Komisji Ekonomicznej nie wymaga uzasadnienia oraz Komisja Ekonomiczna nie jest organem i nie mają do niej zastosowania przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego.

21 października 2015 r. Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie NSA II GSK 1131/15 uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 24 listopada 2014 r. o sygnaturze VI SA/Wa 676/14 oraz oddalił skargę strony na decyzję Ministra Zdrowia w sprawie odmowy objęcia refundacją i ustalenia ceny urzędowej dla leku T. C. w całości.

„Jest to kolejny wyrok (po prawomocnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie; sygn. akt. VI SA/Wa 87/15), który potwierdza legalność i prawidłowość działań Ministra Zdrowia w postępowaniach w przedmiocie objęcia refundacją i ustalenia ceny urzędowej leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych” – pisze MZ na swojej stronie.

Resort powołuje się także na ustne uzasadnienie NSA, które stwierdza m. in., że WSA w swoim wyroku nietrafnie dokonał oceny kwestii dotyczących importu docelowego, uchwała komisji ekonomicznej nie wymaga uzasadnienia oraz, że to nie na Ministrze Zdrowia lecz na Wnioskodawcy spoczywa ciężar udowodnienia zasadności refundacji leku i przedstawienia wiarygodnych oraz precyzyjnych dowodów i dokumentów w tym zakresie.

„Wszelkie wystąpienia dotyczące uzasadniania uchwał Komisji Ekonomicznej kierowane w ostatnim czasie do Ministra Zdrowia m.in. przez Izbę Gospodarczą Farmacja Polska należy więc uznać za bezzasadne i pozbawione podstawy prawnej” – informuje resort.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH