NSA: samorząd aptekarski nawet powinien uczestniczyć w trybie współdziałania

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   07-02-2018, 09:23

NSA: samorząd aptekarski nawet powinien uczestniczyć w trybie współdziałania Sąd odrzucił zarzut spółki, wskazujący na niepowiadomienie jej przez WIF o zasięgnięciu opinii samorządu aptekarskiego (fot. archiwum)

Organy samorządu zawodowego wydały opinię w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki w trybie tzw. współdziałania. WIF nie uzależniał wydania swojej decyzji od zajęcia stanowiska przez organ samorządu aptekarskiego - podkreślił NSA w wyroku.

Sprawa dotyczyła spółki, która była podejrzewana o prowadzenie odwróconego łańcucha dystrybucji. W czasie kontroli doraźnej w 2013 roku, Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny stwierdził, że w aptece dochodziło do takiego procederu. W wyniku kontroli stwierdzono niezgodne z przepisami przyjmowanie do apteki produktów leczniczych oraz niezgodności w przychodzie i rozchodzie.

W związku z tym, prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej pozytywnie zaopiniowało wniosek Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w sprawie cofnięcia zezwolenia.

Apteka dokonywała sprzedaży hurtowej produktów leczniczych podmiotom nieuprawnionym, co zostało potwierdzone przeprowadzoną kontrolą ustalającą stan zakupu produktów leczniczych, stan ich rozchodu i stan magazynowy. W ocenie prezydium ORA spółka prowadziła niedozwolony obrót hurtowy produktami leczniczymi, czym utraciła rękojmię na wykonywanie działalności.

Spółka skierowała sprawę do sądu, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny Warszawie oddalił skargę spółki na powyższe rozstrzygnięcie.

Sąd I instancji na wstępie podkreślił, że istotą sprawy nie było rozstrzygnięcie w sprawie cofnięcia zezwolenia skarżącej na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, lecz wyrażenie przez organ samorządu aptekarskiego, jako organu współdziałającego, opinii na wniosek Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, który prowadził postępowanie w sprawie cofnięcia skarżącej tego zezwolenia.

Zdaniem Sądu I instancji, ten tryb postępowania określa rolę organu współdziałającego, który uczestniczy jedynie w czynnościach głównego postępowania administracyjnego, biorąc udział w załatwieniu sprawy przez wyrażenie stanowiska, w zakresie swej właściwości. 

Sąd odrzucił zarzut spółki, wskazujący na niepowiadomienie jej przez WIF o zasięgnięciu opinii samorządu aptekarskiego.

W podobnym tonie brzmiał wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, do którego spółka skierowała skargę kasacyjną. Organy samorządu zawodowego wydały zaskarżoną opinię w trybie tzw. współdziałania organów administracji publicznej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH