NSA: to był odwrócony łańcuch dystrybucji i decyzja GIF była słuszna

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   14-12-2017, 08:03

NSA: to był odwrócony łańcuch dystrybucji i decyzja GIF była słuszna Zarówno sąd pierwszej instancji, jak i NSA nie miały wątpliwości i uznały, że skarga jest bezzasadna (fot. archiwum)

NSA oddalił skargę właścicielki apteki na decyzję GIF dotyczącą cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki. Kobieta utraciła zezwolenie za odwrócony łańcuch dystrybucji. Mimo to uważała, że przed odebraniem koncesji, WIF powinien nakazać usunięcie stwierdzonych uchybień.

W wyniku kontroli przeprowadzonej w 2014 roku w jednej z aptek, inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego stwierdzili, że apteka ta odsprzedawała produkty lecznicze i suplementy diety podmiotom nieuprawnionym.

Część preparatów trafiała z powrotem do hurtowni, bez ujęcia tych produktów w rejestrze dokumentów sprzedaży i bez ich wprowadzenia na stan apteki. Stwierdzono również sprzedaż produktów leczniczych i suplementów diety innym aptekom. Zdaniem WIF, sprzedając produkty lecznicze podmiotom nieuprawnionym właścicielka apteki utraciła rękojmię należytego prowadzenia apteki, co nakładało na organ obowiązek cofnięcia zezwolenia.

Okręgowa, a potem Naczelna Rada Aptekarska wyraziły pozytywną opinię w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie wspomnianej apteki.

Kobieta złożyła odwołanie od decyzji WIF. W szczególności podniosła, że w sprawie nie ustalono i nie wyjaśniono wszystkich istotnych dla rozstrzygnięcia okoliczności faktycznych. Wskazała, że decyzja o cofnięciu zezwolenia została podjęta przed zajęciem ostatecznego stanowiska przez Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej w sprawie jej zażalenia na opinię Okręgowej Rady Aptekarskiej.

W szczególności zarzuciła zatem pominięcie prawidłowej procedury stwierdzenia uchybień w zakresie obrotu produktami leczniczymi, a także wydanie decyzji przez inspekcję farmaceutyczną przed ostateczną opinią samorządu aptekarskiego.

Jednak zarówno sąd pierwszej instancji, jak i NSA nie miały wątpliwości i uznały, że skarga jest bezzasadna, wskazując, że przesłanka rękojmi należytego prowadzenia apteki jest warunkiem otrzymania zezwolenia i musi istnieć przez cały okres wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia apteki ogólnodostępnej.

WSA za nietrafne uznał stanowisko kobiety, że organ farmaceutyczny powinien w pierwszej kolejności stwierdzić naruszenie wymagań dotyczących obrotu produktami leczniczymi lub wyrobami medycznymi i nakazać, w drodze decyzji, usunięcie w ustalonym terminie stwierdzonych uchybień, a dopiero w przypadku nieusunięcia tych uchybień cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH