NSA tym razem stanął po stronie GIF

PRAWO

Autor: orzeczenia.nsa.gov.pl/ rynekaptek.pl   14-03-2018, 12:26

NSA tym razem stanął po stronie GIF Główny Inspektor Farmaceutyczny zażaleniem zaskarżył w całości postanowienie Sądu I instancji (fot. archiwum)

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zażalenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego na postanowienie WSA w zakresie wstrzymania wykonania decyzji. "Strona nie wykazała, że "utrata" jednej z aptek spowoduje upadłość spółki" - argumentuje NSA.

Postanowieniem z października 2017 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny uwzględnił wniosek spółki i wstrzymał wykonanie decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.

Sąd I instancji wskazał, że we wniesionej na wymienioną decyzję skardze strona zawarła wniosek o wstrzymanie wykonania tego rozstrzygnięcia. W motywach wniosku skarżąca podniosła, że w przypadku wykonania decyzji zachodzić będzie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody oraz wystąpienia trudnych do odwrócenia skutków poprzez konieczność zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie objętym zezwoleniem, zwolnieniem z pracy kilku osób i utratę przychodów, która może doprowadzić do upadłości spółki.

Podkreśliła, że w aptece, do której odnosi się decyzja organu, zatrudnia 3 osoby, ponosi koszty najmu lokalu (6020 zł netto miesięcznie), a także koszty związane z użytkowaniem maszyn i urządzeń niezbędnych dla prowadzenia działalności spółki. W opinii właściciela sieci aptek, wykonanie zaskarżonej decyzji spowoduje zakończenie prowadzonej działalności gospodarczej, a w konsekwencji utratę przez stronę skarżącą jedynego źródła utrzymania dla niej i jej rodziny.

Główny Inspektor Farmaceutyczny zażaleniem zaskarżył w całości postanowienie Sądu I instancji.

NSA zauważył, że skarżąca "posiada 4 apteki ogólnodostępne", ponosi koszty najmu lokalu, koszty użytkowania maszyn i urządzeń niezbędnych dla prowadzenia działalności, zatrudnia łącznie 23 pracowników, z czego 3 w aptece, której dotyczy zaskarżona decyzja. Podniosła, że niemożność prowadzenia 1 z 4 aptek doprowadzi spółkę do upadłości i spowoduje konieczność zwolnienia 23 zatrudnionych osób.

Sąd poddał w wątpliwość stanowisko strony, iż zamknięcie jednej z dotychczas prowadzonych czterech aptek spowoduje tak daleko idące konsekwencje, które w swym efekcie doprowadzą spółkę do upadłości.

"Idąc takim tokiem rozumowania wnioskodawcy należałoby przyjąć, że apteka będąca przedmiotem zakwestionowanego rozstrzygnięcia miała kluczowe czy wręcz kardynalne znaczenie dla działalności spółki jako całości i pozostałych trzech aptek wchodzących w składa spółki" - dostrzegł NSA.

Skarżąca w motywach wniosku takiego rodzaju korelacji nie wykazała. Trudno zatem zaakceptować pogląd, że "utrata" jednej z aptek spowoduje upadłość spółki i konieczność zwolnienia wszystkich dwudziestu trzech pracowników, gdzie w spornej aptece zatrudnionych zostało tylko trzech pracowników.

II GZ 29/18

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH