NSA: więcej aptek powinno dyżurować w nocy i święta

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   15-04-2015, 15:05

NSA: więcej aptek powinno dyżurować w nocy i święta NSA: więcej aptek powinno dyżurować w nocy i święta (fot. Fotolia/PTWP)

Sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego orzekli, że rozkład pracy aptek, jaki ustaliła w uchwale rada powiatu sieradzkiego, nie spełnia kryterium dostępności aptek dla mieszkańców.

Radni z Sieradza ustalili, że w 2014 r. na terenie powiatu w nocy i święta będą całodobowo dyżurowały dwie placówki farmaceutyczne. Uchwała radnych nie wszystkim się spodobała. Na biurko wojewody łódzkiego trafiła skarga. Wszczął on, jako organ nadzorczy nad powiatem, postępowanie w sprawie nieważności uchwały. Jego efektem było uznanie, że uchwała nie ma racji bytu, ponieważ wyznaczenie tylko dwóch aptek do dyżurowania na terenie powiatu nie zapewnia miejscowej ludności dostępności do leków w nocy i święta. Zgodnie z art. 94 prawa farmaceutycznego rada powiatu powinna tak ustalać pracę aptek, by mieszkańcy mogli kupić leki bez trudności w ciągu całej doby.

Radni z Sieradza zaskarżyli to rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ale ten przyznał rację wojewodzie. Przedstawiciele powiatu wnieśli więc skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sędziowie uznali, że rozkład pracy aptek, jaki ustaliła w uchwale rada powiatu sieradzkiego, rzeczywiście nie spełnia kryterium dostępności aptek dla mieszkańców.

Zaskoczeni wyrokiem przedstawiciele powiatu uznali, że będą musieli zmienić uchwałę o pracy aptek na 2015 r. i zobowiązać wszystkie placówki farmaceutyczne, w tym punkty apteczne, do pełnienia całodobowych dyżurów.

– Wyrok NSA jest wiążący tylko dla Sieradza, ale rady powiatów w innych miejscowościach też będą mogły się nim kierować. wyznaczając apteki do dyżurowania – komentuje prof. Andrzej Szewc.

- Teraz radni będą musieli wyznaczać do dyżurów większą liczbę placówek – komentuje wyrok Marek Wójcik, wiceminister administracji i cyfryzacji, były dyrektor generalny Związku Powiatów Polskich.

Więcej: rp.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH