NSA: zamknięcie apteki spowoduje utratę pracy przez personel

PRAWO

Autor: NSA, LJ/ rynekaptek.pl   20-07-2016, 08:02

NSA: zamknięcie apteki spowoduje utratę pracy przez personel NSA podtrzymał opinię sądu niższej instancji

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie GIF na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w zakresie wstrzymania wykonania decyzji o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie apteki. Bo wyrządziłoby to znaczną szkodę.

Tym samym NSA przychylił się do stanowiska przedsiębiorcy, który nie zgodził się z decyzją GIF o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie apteki i konieczności zamknięcia biznesu.

W październiku 2015 roku GIF podtrzymał wcześniejszą decyzję inspektora wojewódzkiego o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Jednak właściciel apteki złożył do WSA wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji.

W uzasadnieniu napisano że "w przypadku wykonania decyzji zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody oraz wystąpienia trudnych do odwrócenia skutków poprzez konieczność zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej w postaci apteki".

Jak wskazał przedsiębiorca, posiada 3 apteki i na prowadzenie każdej z nich GIF cofnął zezwolenie. W ocenie właściciela aptek, działanie to "doprowadzi do upadłości przedsiębiorcy i zwolnienia z pracy zatrudnionych osób, a tym samym utratę przez nich jedynego źródła dochodów".

Przedsiębiorca podkreślał, że zatrudnia 16 osób, ponosi koszty związane z umowami o najem lokalu, użytkowaniem maszyn i urządzeń niezbędnych dla prowadzenia działalności spółki. Na potwierdzenie powyższych okoliczności załączył do skargi bilans za 2014 r., sprawozdanie z działalności spółki, rachunki zysków i strat oraz umowy o pracę, zestawienia listy płac, deklaracje ZUS, umowę najmu i faktury.

Sąd uznał, że w tej sytuacji, spółka w sposób należyty wyjaśniła, w jaki sposób wykonanie decyzji w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej spowoduje znaczną szkodę lub trudne do odwrócenia skutki.

WSA stanął na stanowisku, że faktyczna konieczność zerwania przedmiotowej umowy skutkować będzie stratami finansowymi dla spółki. "Nie bez znaczenia dla oceny zasadności wstrzymania pozostaje również kwestia utraty pracy przez zatrudniony w aptece personel. Ponadto zamknięcie apteki doprowadzić może do odpływu konsumentów i personelu do innych aptek, co może spowodować trudne do odwrócenia skutki" - uzasadniał sąd.

Przy okazji zauważył, że kwestia prawidłowości cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej będzie badana dopiero na etapie merytorycznego rozpoznawania skargi.

GIF złożył zażalenie na postanowienie WSA, ale Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się z argumentacją sądu niższej instancji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH