O kategorii dostępności leków homeopatycznych będzie decydował URPL

PRAWO

Autor: Janusz Maciejowski/RCL/rynekaptek.pl   12-10-2015, 13:06

O kategorii dostępności leków homeopatycznych będzie decydował URPL O tym, czy lek homepoatyczny ma być na receptę zadecyduje urząd, a nie automatyzm ustawy

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie kryteriów zaliczenia produktu leczniczego do poszczególnych kategorii został przekazany do konsultacji publicznych.

Zmianie ma ulec decydowanie o kategorii dostępności leków homeopatycznych.

„Projekt ma na celu zniesienie wymogu, aby produkty lecznicze homeopatyczne, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271, z późn. zm.), charakteryzujące się określonym stopniem rozcieńczenia, zaliczane były obligatoryjnie do kategorii dostępności „wydawane z przepisu lekarza – Rp” – czytamy w uzasadnieniu.

Samorząd lekarski i podmioty odpowiedzialne proponowały zmianę w przepisach prawa farmaceutycznego, aby zniesiony został obowiązek automatycznego klasyfikowania leków homeopatycznych do kategorii dostępnych na receptę. Zdaniem wnoszących o poprawkę, niektóre leki homeopatyczne, przy niższym rozcieńczeniu nie muszą generować zagrożeń opisanych w dyrektywie UE.

Projekt nie przeciwstawia się europejskim zaleceniom i jest z nimi zgodny. Proponowana w nim zmiana polega na pozwoleniu podjęcia decyzji do jakiej kategorii dostępności zostanie zaliczony lek przez prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Ocena wniosku dokonana przez URPL zapobiegnie kwestionowanemu automatyzmowi, który jest w dotychczasowym zapisie.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH