O legalności ograniczenia dostępu do przedszkoli dla niezaszczepionych dzieci

PRAWO

Autor: Katarzyna Lisowska/ rynekaptek.pl   29-05-2015, 12:08

O legalności ograniczenia dostępu do przedszkoli dla niezaszczepionych dzieci

Władze samorządowe nie mają uprawnień do takiej zmiany przepisów, by móc zablokować dostęp do placówek oświatowych dla niezaszczepionych dzieci - oceniają prawnicy.

W ciągu ostatniego roku liczba osób uchylających się od poddania swoich dzieci obowiązkowym szczepieniom podwoiła się: z 7,2 tys. wzrosła do 15,2 tys. Najwięcej takich przypadków odnotowano na Śląsku i w Wielkopolsce. Stąd pomysł niektórych samorządów na mobilizację do szczepień poprzez utrudnienie dostępu dla niezaszczepionych dzieci do publicznych placówek wczesnoszkolnych. Takie plany ma m.in. Kraków, Poznań czy Białystok.

Pierwsza w Polsce była jednak Rada Miasta w Częstochowie, która przyjęła dwie uchwały dotyczące pobytu w placówkach oświatowych dzieci niezaszczepionych. Jedna uzależnia przyjęcie dziecka do miejskiego żłobka od przedstawienia zaświadczenia o poddaniu się obowiązkowym szczepieniom (nie ma szczepienia, nie ma przyjęcia).

Druga dotyczy rekrutacji do przedszkoli: najwyższą liczbę punktów, aż 36, komisja rekrutacyjna miałaby przyznawać dzieciom zaszczepionym. Gdy oboje rodzice pracują, punktów jest "tylko" 18. Ze szczepień zwolnione są wyłącznie te dzieci, które ze względów medycznych, np. z powodu poświadczonej obniżonej odporności, zaszczepione być nie mogą. Powyższe zasady dotyczą wyłącznie szczepień obowiązkowych.

Przepisy te mogą jednak nie wejść w życie, jak bowiem informuje Iwona Andruszkiewicz, zastępca dyrektora wydziału nadzoru prawnego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, wojewoda śląski ma wątpliwości co do legalności przyjętych przez częstochowską Radę Miasta rozwiązań.

Iwona Andruszkiewicz zwraca też uwagę, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w przypadku uchylania się od obowiązku szczepień przewidziana jest procedura egzekucyjna, którą zastosują odpowiednie organy.

Podobne wątpliwości co do legalności ograniczenia dostępu do przedszkoli i żłobków dla niezaszczepionych dzieci ma również Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. RPD wystąpił o analizę sytuacji prawnej w tej kwestii do Ministerstwa Edukacji Narodowej i oczekuje obecnie na odpowiedź.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH