O obowiązku partycypacji finansowej ze strony państwa

PRAWO

Autor: sejm.gov.pl/ rynekaptek.pl   21-08-2015, 15:25

O obowiązku partycypacji finansowej ze strony państwa Nieuregulowana sprawa nocnych dyżurów aptek

Poseł zapytał ministra zdrowia czy resort podejmie prace legislacyjne służące dodaniu do Prawa farmaceutycznego przepisów gwarantujących, iż państwo będzie partycypować w kosztach dyżurów aptek w porach nocnych?

Łukasz Gibała, poseł na Sejm RP, wystosował interpelację do ministra zdrowia w sprawie regulacji prawnych dotyczących aptek.

Jego zdaniem, jednym z ważniejszych problemów, z jakimi zmaga się nasze państwo, jest nadmierne rozbudowanie i skomplikowanie przepisów obowiązującego prawa, co ilustruję trzema konkretnymi przykładami odnoszącymi się do unormowań prawnych dotyczących aptek.

"Inspirację do wystosowania niniejszej interpelacji stanowiła dla mnie m.in. lektura odpowiedzi na interpelację nr 31669 w sprawie pełnienia przez apteki ogólnodostępne dyżurów nocnych, z którą do Ministra Zdrowia wystąpiła poseł Marzena Okła-Drewnowicz, zaś odpowiedzi udzielił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Sławomir Neumann" - przypomina poseł.

Po pierwsze, z odpowiedzi Ministra Neumanna wynika następujący tok myślenia. Jeżeli aptekarz wydaje klientowi lek zapisany mu na receptę przez lekarza, to wówczas apteka wykonuje świadczenia opieki zdrowotnej. Jeżeli natomiast ten sam aptekarz wydaje klientowi lek dostępny bez recepty, to wtedy nie mamy już do czynienia z wykonywaniem świadczenia opieki zdrowotnej.

Takie dwojakie oblicze działalności aptek, jak przedstawione we wspomnianej powyżej odpowiedzi na interpelację poselską, nie wytrzymuje konfrontacji z zasadami logicznego myślenia. Nie bardzo wiadomo, jakie przesłanki leżą u jego podstaw. Niezależnie bowiem od tego, czy lek jest sprzedawany na receptę czy bez recepty, służy leczeniu pacjenta, a przynajmniej łagodzeniu objawów choroby.

Po drugie, ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, objęła obowiązkiem zawierania umów z NFZ nie tylko szpitale czy przychodnie, ale również właśnie apteki. Skoro zaś zdaniem zastępcy Ministra Zdrowia, apteka zasadniczo nie wykonuje świadczeń opieki zdrowotnej, to dlaczego nałożono na apteki taki obowiązek?

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH