O profanach zawodu farmaceuty

PRAWO

Autor: OIA Łódź/rynekaptek.pl   05-10-2011, 12:01

Podczas niedawnej III Ogólnopolskiej Konferencji Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, która odbyła się w Łodzi, farmaceuci przypomnieli o elementach, które składają się na wykonywanie zawodu zaufania publicznego: odpowiedzialność za skutki podjętych działań lub decyzji i autonomia.Tymczasem...
- Podczas II konferencji, która odbywała się przed trzema laty powiedziałam, że jako przedstawiciel samorządu aptekarskiego liczę na głos poparcia w sprawie konieczności uchwalenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o zawodzie aptekarza. Sprawa nie jest załatwiona do dzisiaj - mówiła podczas konferencji Elżbieta Piotrowska – Rutkowska, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Łodzi.


- W międzyczasie w otoczeniu farmaceutów wyrosła i umocniła się grupa przedsiębiorców będących właścicielami lub menadżerami aptek, których celem jest pomnażanie zysku. Ponieważ na gruncie farmacji są profanami, to obca jest im zasada racjonalnej farmakoterapii, która przyświeca aptekarzom - dodała prezes łódzkiej OIA.

Zwróciła także uwagę na inny postulat środowiska aptekarskiego: aptekę dla aptekarza:

- Jako aptekarze mamy moralny i społeczny obowiązek przeciwstawienia się podkopującemu fundamenty systemu ochrony zdrowia procesowi przeradzania się aptek z placówek ochrony zdrowia w przedsiębiorstwa. Zatrzymanie tego procesu nie jest niemożliwe. Wzywamy Polski rząd do wstąpienia na drogę wytyczoną przez Węgrów, którzy zdecydowali, że, tak jak w większości krajów europejskich, apteki będą prowadzone wyłącznie przez farmaceutów.


Zdaniem prezes Elżbiety Piotrowskiej – Rutkowskiej, środowisko aptekarzy czeka na te dwie ustawy. - Oczekuję, że zostaną włączone do programu działania wyłonionego po wyborach rządu. Czas na odważne decyzje.
Więcej: http://www.oia.lodz.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH