Obawy o zamknięcie setek aptek łamiących limit 1% są przesadzone

PRAWO

Autor: Piotr Sędłak/ rynekaptek.pl   26-03-2015, 07:07

Obawy o zamknięcie setek aptek łamiących limit 1% są przesadzone

Świadome, celowe łamanie progu 1 procenta aptek w województwie nie może być traktowane jako słuszne nabycie prawa podmiotowego; nie podlega ono ochronie - uważa aplikant radcowski, Piotr Sędłak.

Obawy Konfederacji „Lewiatan”, jakoby kilkuset polskim aptekom w związku z przekroczeniem limitu 1% groziło zamknięcie, są tyleż niezasadne, co przesadzone. Przypomnijmy, że próg jednoprocentowej koncentracji w województwie to najczęściej niewielka liczba aptek ogólnodostępnych. Przykładowo: w woj. mazowieckim limit ten wynosi 17 aptek, w woj. dolnośląskim – 10, w woj. podlaskim – 4.

Przedsiębiorcy chcący prowadzić apteki ogólnodostępne powinni w pierwszej kolejności te limity znać (wedle zasady, że chcąc prowadzić daną działalność należy poznać sferę prawną ją regulującą), a dalej – powinni ich przestrzegać i liczyć się z tego typu ograniczeniem prawnym już w momencie wejścia na rynek. Chyba, że ktoś celowo – nie bacząc na próg koncentracji, albo świadomie go omijając – wprowadził na rynek więcej, aniżeli 1% aptek. Pamiętajmy jednak, że takie działanie, jako łamanie/omijanie prawa nie może być traktowane jako słuszne nabycie prawa podmiotowego; nie podlega ono ochronie.

Pragnę zauważyć również, że począwszy od wejścia w życie Prawa farmaceutycznego w 2002 roki liczba aptek ogólnodostępnych rośnie. Nawet okresowe spadki liczby aptek nie powodują zmniejszenia limitów antykoncentracyjnych do tego stopnia, by nagle się w tych limitach nie mieścić się. Mam w tej chwili na myśli sytuację, w której w danym województwie upaść musiałby (lub zostać zlikwidowanych) kilkadziesiąt aptek, by zmienić próg jednego procenta. Przykładowo, apteka prowadząca w woj. mazowieckim 17 aptek mieści się w progu 1%, albowiem łączna liczba aptek w tym województwie wynosi 1762. Przestałaby ona spełniać ten wymóg dopiero wówczas, gdyby łączna liczba aptek w województwie spadła poniżej poziomu 1700.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH