Obywatel Radziwiłł: aborcja płodu z zespołem Downa jest dziś nielegalna

PRAWO

Autor: Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   19-10-2016, 10:29

Obywatel Radziwiłł: aborcja płodu z zespołem Downa jest dziś nielegalna Minister Radziwiłł uważa, że dzieci z zespołem Downa nie powinny podlegać aborcji

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zabiera głos w dyskusji dotyczącej zmiany przepisów prawnych dotyczących aborcji, a raczej tzw. ciąż trudnych. Jak twierdzi, w jego prywatnej opinii jako obywatela, aborcja płodu z zespołem Downa już dziś jest nielegalna.

W ocenie ministra Radziwiłła program PiS, w którym rządzące ugrupowania zakłada, że zamiast zakazu aborcji wprowadzi pomoc dla kobiet w tzw. trudnych ciążach, jest słuszny. Rządowi zależy szczególnie na niedopuszczeniu do abortowania dzieci z powodu wad genetycznych, głównie zespołu Downa - pisze Gazeta Prawna.

Jak wyjaśnia Radziwiłł, w jego przekonaniu już teraz przerywanie ciąży w przypadku tego ostatniego schorzenia nie spełnia kryteriów ustawowych, choć zastrzega, że wypowiada się jako obywatel, a nie minister. Podkreśla, że patrząc z punktu widzenia prawa, przepisy dotyczące przesłanek eugenicznych są bardzo niejasne, w związku z czym ich interpretacja zależy w dużej mierze od lekarzy. Dodaje też, że ludzie z zespołem Downa żyją wśród nas i umieją się realizować i cieszyć życiem.

Z dostępnych danych wynika, że wiele legalnych przerwań ciąży wynika właśnie z tej choroby. Tymczasem w ocenie ministra wystarczyłoby aby Sejm doprecyzował przepisy ustawy, aby było jasne, że dzieci z zespołem Downa nie mogą być abortowane.

Radziwiłł nie kryje, że czasem zdarzają się sytuacje naprawdę dramatyczne, w których trudno znaleźć dobre wyjście – zawsze jednak, jak twierdzi, zarówno matka, jak i nienarodzone dziecko muszą być traktowane z szacunkiem należnym osobie ludzkiej. 

Więcej: serwisy.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH