Od 2017 roku wyższe opłaty za wnioski do UOKiK?

PRAWO

Autor: RCL, LJ/ rynekaptek.pl   28-09-2016, 14:42

Od 2017 roku wyższe opłaty za wnioski do UOKiK? Będzie dłożej za wniosek

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaproponował zmianę wysokości opłaty za zgłoszenie zamiaru koncentracji przedsiębiorców. Taka propozycja znalazła się w projekcie nowelizacji rozporządzenia ws. zgłoszenia zamiaru koncentracji.

Zgodnie z propozycją, od wniosków o wszczęcie postępowania antymonopolowego w sprawach koncentracji przed Prezesem Urzędu, przedsiębiorca uiszcza opłatę w wysokości 15 tys. zł od zgłoszenia zamiaru koncentracji przedsiębiorców.

Do postępowań wszczętych i niezakończonych przed wejściem w życie planowanego rozporządzenia, co planowane jest 1 stycznia 2017 roku, zastosowanie mają dotychczasowe przepisy.

Obecnie, od 2007 roku, obowiązuje stawka za wniosek w wysokości 5 tys. zł. W ocenie prezesa UOKiK, jest ona stosunkowo niewielka w odniesieniu do rynkowych stawek obsługi transakcji pobieranych przez renomowane kancelarie prawnicze (od ok. 20 tys. zł do ponad 100 tys. zł).

Stawki stosowane w Polsce są też niskie w porównaniu do innych państw UE. Dla przykładu w Czechach wynosi ona ok. 3.700 euro, Słowacja - 5 tys. euro, Węgry - 12.800 w fazie I i 38 tys. euro w fazie II.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH