Odmawiasz sprzedaży ellaOne? Ordo Iuris radzi, jak uniknąć konsekwencji prawnych

PRAWO

Autor: Ordo Iuris/ŁS/rynekaptek.pl   30-01-2015, 10:12

Odmawiasz sprzedaży ellaOne? Ordo Iuris radzi, jak uniknąć konsekwencji prawnych Prawnicy radzą, jak uniknąć konsekwencji prawnych mogących wynikać z odmowy sprzedaży ellaOne bez recepty (fot. Fotolia/PTWP)

Instytut Ordo Iuris przygotował oświadczenie, które, ma zadanie ułatwić farmaceutom uniknięcia ewentualnych konsekwencji prawnych, mogących wynikać z odmowy sprzedaży preparatu zawierającego octan uliprystalu.

Eksperci Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, przygotowali oświadczenie, - jak podkreślają - w związku z brakiem ustawowych gwarancji dla sprzeciwu sumienia dla aptekarzy. 

Pełna treść oświadczenia:

„W związku z dopuszczeniem do sprzedaży na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środka „ellaOne” bez recepty, informujemy, że w świetle badań preparat „ellaOne” ma m.in. działanie embriotoksyczne, wczesnoporonne oraz powodować może ciążę pozamaciczną, która jest niezwykle niebezpieczna dla życia kobiety. W związku z powyższym, udostępnianie tego produktu bez konsultacji ze specjalistą jest groźne dla życia i zdrowia pacjentów. Pracownik apteki nie ma możliwości zbadania osoby chcącej zażyć ten preparat tak, aby wykluczyć okoliczności zabraniające jego przyjęcia i tym samym uchronić się przed ewentualną odpowiedzialnością karną.

W przypadku wywołania negatywnych skutków przez produkt „ellaOne”, działający samodzielnie pracownik apteki może na podstawie art. 156 i 157 kodeksu karnego podlegać odpowiedzialności karnej za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu lub jego rozstroju. Ponadto, sprzedaż tego środka bez wskazania lekarza wiąże się z ewentualną odpowiedzialnością za nieumyślne narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wynikającą z art. 160 kk, a nawet nieumyślne spowodowanie śmierci (art. 155 kodeksu karnego). Niezależnie od tego farmaceuta ponosi odpowiedzialność cywilną na podstawie art. 415, art. 430, art. 446 § 4 kodeksu cywilnego oraz odpowiedzialność zawodową na podstawie art. 45 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (t.j. Dz.U. 2014, poz. 1429, 1491).

W związku z powyższym, z uwagi na wysoce prawdopodobne, negatywne skutki działania oraz właściwości tego produktu, w związku z odpowiedzialnością prawną za sprzedaż tego środka, nie prowadzimy jego odręcznej sprzedaży.”

 Źródło: Ordo Iuris


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH