Odpis recepty: jak to działa

PRAWO

Autor: wp.pl/rynekaptek.pl   02-09-2011, 14:22

Odpis recepty: jak to działaDzięki odpisowi recepty pacjent może kupić tyle opakowań leku, ile aktualnie potrzebuje, a po resztę zgłosić się w innym terminie.- Odpis jest ważny tylko tyle, ile ważna jest oryginalna recepta. A daty ważności recept są różne w zależności od przepisanych leków i tak recepta z zapisanym antybiotykiem lub w ramach pomocy doraźnej jest ważna tylko 7 dni, termin realizacji recepty na leki sprowadzane z zagranicy może sięgać aż 120 dni, a recepty na preparaty immunologiczne, wytwarzane dla indywidualnego pacjenta, nie przekracza 90 dni. Termin ważności recepty liczy się od dnia następnego po dacie uwidocznionej na recepcie - wyjaśnia mgr farmacji, Tomasz Pimpicki.

W przypadku leków na receptę farmaceuta może zrobić odpis tylko od leków oznaczonych symbolem Rp, z wyjątkiem leków psychotropowych i środków odurzających. 

Dodatkowo odpis wyklucza możliwość realizacji recepty ze zniżką, dotyczy więc leków z pełną odpłatnością. Leki refundowane  mogą być wystawiane w formie odpisu, ale nie przysługuje im już refundacja. Część aptek w ogóle nie wystawia odpisu na leki refundowane.    

Odpis można realizować tylko w miejscu, gdzie znajduje się recepta, na podstawie której został sporządzony, czyli w aptece w której go nam wydano. Farmaceuta ma więc obowiązek odmówić realizacji odpisu, jeśli został on wydany w innej aptece, minął termin ważności recepty, na podstawie której został on sporządzony lub jest on nieprawidłowy.


Więcej: http://fitness.wp.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE