Odpowiedź jest, ale niekompletna

PRAWO

Autor: DZP/ rynekaptek.pl   25-04-2016, 11:42

Odpowiedź jest, ale niekompletna

Ministerstwo Zdrowia rzuciło nowe światło na interpretację przepisów dotyczących możliwości wystawiania faktur korygujących w przypadku urzędowej obniżki cen - przypominają prawnicy kancelarii DZP.

Resort - w odpowiedzi na pytanie Naczelnej Rady Aptekarskiej - odpisał, że możliwe jest wystawianie faktur korygujących w wyjątkowych sytuacjach, bez narażania podmiotów na sankcje (kary pieniężne) wynikające z art. 50 ustawy o refundacji.

Tym samym w świetle obowiązujących przepisów i wydanej interpretacji, wydaje się być możliwe aby nabywca refundowanego produktu – podmiot prowadzący aptekę – otrzymał po urzędowej obniżce ceny, fakturę korygującą na przecenione produkty - ocenia mec. Marcin Pieklak.

Tym samym resort zdrowia wykluczył możliwość zastosowania sankcji wobec przedsiębiorcy w postaci nałożenia kary finansowej w przypadku dokonania obniżki ceny będącej następstwem zmian cen na listach refundowanych. Kara ta może zostać nałożona w wysokości do 5% wartości netto obrotu produktami, w stosunku do których wydana została decyzja administracyjna o objęciu refundacją, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym.

Do tej pory każdorazowa urzędowa obniżka ceny narażała apteki na straty, ponieważ zakupując leki po cenie wyższej, zwracana jest im tylko kwota równa cenie leku na aktualnym wykazie.

Prawnik zauważa jednak, że odpowiedź Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji jest niekompletna, ponieważ w piśmie Prezesa OIA padło również pytanie o stosowanie art. 8 ustawy o refundacji dotyczącego cen sztywnych, na które nie padła odpowiedź.

Więcej: http://blog.dzp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH