Odpowiedzialność za nielegalne praktyki w aptece

PRAWO

Autor: Piotr Sędłak / rynekaptek.pl   08-04-2015, 07:07

Odpowiedzialność za nielegalne praktyki w aptece Kto ponosi odpowiedzialność za powstanie nielegalnych praktyk w aptece

To właściciel apteki ponosi odpowiedzialność za powstanie nielegalnych praktyk (np. odwróconego łańcucha dystrybucji) – uważa aplikant radcowski, Piotr Sędłak, ale stawia także znaki zapytania.

Kwestia odpowiedzialności nie jest uregulowana w prawie – pisze Piotr Sędłak.

- Tak przedsiębiorca (art. 101 pkt. 4 p.f.), jak i kierownik apteki (art. 99 ust. 4a p.f.) muszą dawać „rękojmię należytego prowadzenia apteki”. Niedawanie rękojmi należytego prowadzenia apteki jest podstawą do obligatoryjnego cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki - przesądziły o tym sądy administracyjne – informuje Piotr Sędłak.

W ocenie autora opinii, zakres kompetencji kierownika apteki jest dużo węższy, aniżeli właściciela. Przy takim samym zakresie rękojmi (prawo w obydwu przypadkach stanowi o „rękojmi należytego prowadzenia apteki”) faktycznie zakres odpowiedzialności właściciela za aptekę jest szerszy.

Piotr Sędłak twierdzi, że w praktyce bardzo często kierownik jest tylko marionetkowym „szefem” apteki; nie ma on wiedzy o podstawowych parametrach funkcjonowania apteki (np. wielkości obrotu, źródłach zapatrzenia, wykonywanych operacji handlowych i kierunku tych operacji). Zdarzają się również sytuacje, w których kierownik zatrudniany jest fikcyjnie, tzn. na cząstkę etatu, albo nawet na umowę cywilnoprawną (zlecenie, dzieło, umowa o świadczenie usług). Bywa i tak, że na krótko po uzyskaniu zezwolenia kierownika apteki zwalnia się, albo redukuje się jego etat, sprowadzając jego rolę w aptece do rangi figuranta (takie działanie jest jawnym omijaniem prawa farmaceutycznego).

Autor opinii uważa, że w takich okolicznościach nie jest rozsądnym pociągać do odpowiedzialności kierownika apteki, albo nakładać na niego dodatkowe obostrzenia. W rzeczywistości może on nie mieć skutecznych narzędzi do egzekwowania lub przestrzegania prawa, wynikającego z prowadzenia apteki.

- Inna sytuacja jest wówczas, gdy kierownik apteki jest współuczestnikiem działań niezgodnych z prawem, albo dzieją się one za jego cichą aprobatą – zastrzega Piotr Sędłak.

Więcej: sed3ak-pro.salon24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH