Odwrócony łańcuch dostaw jest poważnym naruszeniem prawa

PRAWO

Autor: Piotr Sędłak/ rynekaptek.pl   01-05-2015, 07:24

Odwrócony łańcuch dostaw jest poważnym naruszeniem prawa Odwrócony łańcuch dystrybucji to przestępstwo

Handel lekami w "odwróconym kierunku" jest nie tylko deliktem administracyjnym, ale również i przestępstwem, którego popełnienie naraża życie i zdrowie pacjentów; jego społeczna szkodliwość jest znaczna - uważa Piotr Sędłak, aplikant w kancelarii radcy prawnego Małgorzaty Repelewicz.

Na stronach portalu gazeta.pl ukazał się artykuł dotykający problematyki tzw. odwróconego łańcucha dostaw („Afera lekowa”). Chodzi o mechanizm dystrybucji leków nie wedle „prawidłowego łańcucha” (tj. producent – hurtownik – apteka – pacjent), ale wedle "odwróconego" (producent – hurtownia – apteka – hurtownia lub inna apteka), który jest wielopłaszczyznowym złamaniem prawa. Nie tylko prawa farmaceutycznego, ale również prawa cywilnego (takie działanie jest czynem nieuczciwej konkurencji) oraz prawa karnego. Tymczasem w artykule czytamy, że jeden z pełnomocników nieuczciwych aptek podnosi, że „odwrócony łańcuch dystrybucji nie jest niezgodny z prawem”.

Prawo farmaceutyczne co do zasady dopuszcza dwa rodzaje obrotu lekami: hurtowy oraz detaliczny. Ten pierwszy zastrzeżony jest dla hurtowni farmaceutycznej (por. art. art. 72 ust. 1 w zw. z art. 65 ust. 1 pr. farm.; art. 78 ust. 1 pr. farm.), ten drugi – co do zasady dla apteki ogólnodostępnej (por. art. art. 68 ust. 1 i art. 96 ust. 1 w zw. z art. 65 ust. 1 pr. farm.). Na wykonywanie tak obrotu detalicznego, jak i hurtowego potrzeba uprzedniego uzyskania zezwolenia (por. art. 74 ust. 1 oraz 99 ust. 1 pr. farm.), przy czym – co bardzo ważne – na gruncie ustawy farmaceutycznej występuje prawnicze incompatibilitas; jeden podmiot nie może jednocześnie uzyskać zezwolenia na prowadzenie obrotu hurtowego i detalicznego (por. przesłanki negatywne z art. 80 ust. 1 pkt. 3 i 99 ust. 3 pkt. 1 pr. farm.); ergo - jeden podmiot nie może wykonywać tych dwóch rodzajów działalności jednocześnie.

Ustawodawca poszedł jednak dalej. Do prawa farmaceutycznego wprowadził przepisy karne. Wedle nich, prowadzenie którejkolwiek z tych dwóch rodzajów działalności gospodarczej bez wymaganego zezwolenia jest przestępstwem, zagrożonym karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch (por. art. 127 pr. farm.).

Formalnie jednak rzecz ujmując, w samej ustawie Prawo farmaceutyczne nie znajdziemy nigdzie zdefiniowanego pojęcia „odwrócony łańcuch dystrybucji”. Co więcej, dopiero naruszenie szeregu przepisów ustawy (głównie tych wyszczególnionych wcześniej) składa się na instytucję „odwróconego łańcucha dystrybucji”, które to określenie zostało wypracowane przez doktrynę... tyle tylko, że nie prawników, a samych aptekarzy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH