Odwrócony łańcuch dystrybucji w liczbach

PRAWO

Autor: sejm.gov.pl/ rynekaptek.pl   11-06-2015, 07:19

Odwrócony łańcuch dystrybucji w liczbach

40 decyzji cofających zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej, 5 decyzji unieruchamiających hurtownie i ok. 20 postepowań wobec hurtowni w przedmiocie cofnięcia zezwolenia - takie są obecnie efekty działań inspekcji farmaceutycznej w walce z odwróconym łańcuchem wobec hurtowni.

Problemy dotyczące tzw. odwróconej dystrybucji produktów leczniczych są przedmiotem postępowań administracyjnych toczących się przed wojewódzkimi inspektorami farmaceutycznymi oraz Głównym Inspektorem Farmaceutycznym od 2009 roku - przyznaje wiceminister zdrowia Sławomir Neumann, odpowiadając na pytanie posła Krzysztofa Tchórzewskiego.

W zakresie odwróconego łańcucha wobec hurtowni wydano:

• 11 decyzji nakazujących dostosowanie do przepisów prawa;
• 40 decyzji cofających zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej;
• 5 decyzji unieruchamiających hurtownie;
• w chwili obecnej ok. 20 postepowań wobec hurtowni w przedmiocie cofnięcia zezwolenia.

Jak wynika z przepisów prawa Główny Inspektor Farmaceutyczny odmawia wydania zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznych podmiotom niespełniającym warunków właściwego prowadzenia obrotu hurtowego produktami leczniczymi.

Liczba wydanych odmów to: 20 decyzji.

W okresie od stycznia 2012 r. do dnia dzisiejszego, sądy administracyjne wydały łącznie 10 wyroków WSA oraz 3 wyroki NSA w sprawie decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego w przedmiocie cofnięcia zezwolenia w związku z uczestnictwem w „odwróconym łańcuchu dystrybucji leków”. W każdym z ww. wyroków decyzje wydane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego zostały utrzymane w mocy.

Obecnie w WSA/NSA znajduje się ok. 30 postępowań. Średni czas postępowania sądowego wynosi ok. 2 lat.

Z uwagi na ogólnokrajowy charakter „odwróconego łańcucha dostaw” oraz przestępczy charakter działań w roku 2012 i 2013 podjęto współpracę z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, Centralnym Biurem Śledczym i Policją. Centralne Biuro Antykorupcyjne scedowało sprawę na Policję. W roku 2013 i 2014 dla funkcjonariuszy przeprowadzano cykl szkoleń oraz organizowano spotkania z osobami odpowiedzialnymi za przestępstwa gospodarcze.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH