OIA Kraków: jak realizować recepty "pro auctore” i „pro familiae”

PRAWO

Autor: OIA Kraków/ rynekaptek.pl   08-06-2016, 10:48

OIA Kraków: jak realizować recepty "pro auctore” i „pro familiae”

Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie przypomina, że od 1 stycznia 2016 lekarze nie posiadający kontraktu z NFZ, a wystawiający recepty refundowane dla siebie i rodziny „pro auctore” i „pro familiae”, nie muszą zawierać umów z właściwym oddziałem wojewódzkim NFZ na refundację recept.

Obecnie w przypadku realizacji recept „pro autore” i „pro familae”, farmaceuci sprawozdają, jako dane świadczeniodawcy:

a) numer identyfikacyjny określony w zawartej z oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, umieszczony na recepcie w części „Świadczeniodawca” zaczynający się od 98, umowie upoważniającej do wystawiania recept na leki refundowane lub umowie upoważniającej do wystawiania recept refundowanych dla wystawiającego, jego małżonka, wstępnych i zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa;

albo
b) dziewięć pierwszych cyfr numeru REGON właściwych dla miejsca udzielenia świadczenia;

albo
c) numer prawa wykonywania zawodu osoby uprawnionej, w przypadku gdy na recepcie w części „Świadczeniodawca” nie podano danych, o których mowa w pkt a lub b.

W przypadku lekarzy nie wykonujących działalności leczniczej (emeryci osoby niepracujące), jeżeli na recepcie brak jest numeru umowy 98- brak numeru REGON, a istnieje adnotacja „pro familiae”, „pro auctore” podczas wprowadzania danych do systemu aptecznego przy realizacji recepty, należy wprowadzić do systemu dwukrotnie numer PWZ – jako identyfikator lekarza i jednocześnie świadczeniodawcy.

Podstawa: ustawa z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia i niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1991).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH