OIA może występować w sądzie w sprawie reklamowania się aptek

PRAWO

Autor: ms   23-09-2014, 11:19

OIA może występować w sądzie w sprawie reklamowania się aptek

Okręgowa Izba Aptekarska ma prawo brać udział w sprawach sądowych dotyczących reklamowania się aptek i prawo to Główny Inspektor Farmaceutyczny powinien respektować - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Materiał jest nader delikatny. Otóż Okręgowa Izba Aptekarska w Białymstoku chciała, aby Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny podjął kroki wobec apteki naruszającej - w ocenie OIA - prawo w zakresie reklamowania się. WIF działań nie podjął. W takiej sytuacji OIA interweniowała u Głównego Inspektora Farmaceutycznego, który również nie nadał biegu sprawie. GIF uznał, że argumentacja przedstawiona przez stronę w żadnym miejscu nie wskazała na interes społeczny, którym powodowane jest jej działanie, a wskazywany niby interes społeczny jest w rzeczywistości przejawem partykularnego interesu samorządu zawodowego (korporacyjnego), a nie społecznego.

GIF wyjaśnił, że postępowanie administracyjne nie może być wykorzystywane jako narzędzie do działalności śledczej samorządu zawodowego wobec jego członków. Wskazał także, iż często stroną postępowania jest podmiot prowadzący aptekę niebędący farmaceutą i w związku z tym farmaceuta zatrudniony w takiej aptece, nie może ponosić odpowiedzialności, również zawodowej, za działania swojego pracodawcy, prowadzącego aptekę, który narusza przepisy dotyczące reklamowania.

Generalne przekonanie, że należy przestrzegać obowiązujących przepisów prawa jest niewystarczające do żądania wszczęcia postępowania administracyjnego.

Zdesperowani przedstawiciele OIA w Białymstoku skierowali sprawę do sądu, chcąc przymusić organy administracji publicznej do działania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, iż przedmiotem postępowania administracyjnego, którego dotyczył wniosek skarżącej OIA, ma być ustalenie, czy określone zachowanie stanowi zakazaną reklamę działalności apteki. Wykonywanie zawodu farmaceuty ma na celu ochronę zdrowia publicznego i obejmuje udzielanie wszystkich usług farmaceutycznych będących przedmiotem działalności aptek.
Sąd przypomniał, że działalność reklamowa prowadzona jest "na styku" z informacyjną funkcją apteki, tak więc cel istnienia samorządu aptekarskiego uzasadnia jego uczestnictwo w procesie mającym za zadanie rozgraniczenie dwóch powyżej wskazanych dziedzin.

Tak więc, w ocenie WSA w Warszawie, postępowanie w sprawie reklamy apteki, którego prowadzenie należy do kompetencji Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, jest zbieżne z celami statutowymi przypisanymi okręgowym izbom aptekarskim, bowiem to izba, jako organ samorządu farmaceutycznego, sprawuje nadzór nad wykonywaniem zawodu farmaceuty, a do czynności objętych tym zawodem należy kierowanie apteką. Udział w postępowaniach dotyczących uczestniczenia apteki w niedozwolonej reklamie mieści się zatem w zakresie działań samorządu.

Sygn. akt VI SA/Wa 861/14

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH