OIA w Łodzi: jeśli policja zażąda wydania recept, to...

PRAWO

Autor: OIA w Łodzi/rynekaptek.pl   22-12-2016, 15:45

OIA w Łodzi: jeśli policja zażąda wydania recept, to... OIA w Łodzi wydała komunikat ws. żądań wydawania z apteki oryginałów recept lekarskich.

Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi wyjaśnia jak postępować, jeżeli funkcjonariusz policji zażąda wydania z apteki oryginałów recept lekarskich.

Wobec szeregu informacji o zgłaszaniu się do aptek funkcjonariuszy policji z żądaniem wydania oryginałów zrealizowanych recept lekarskich Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi wyjaśnia, że zgodnie z art. 217 § 1 kpk - rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie, w tym dokumenty należy wydać na żądanie sądu lub prokuratora. W przypadku odmowy dobrowolnego wydania rzeczy, w myśl §5 art. 217 kpk można (sąd lub prokurator) przeprowadzić odebranie rzeczy.

Zgodnie z art. 226 kpk w postępowaniu przygotowawczym o wykorzystaniu dokumentów zawierających informacje niejawne lub tajemnicę zawodową jako dowodów, decyduje prokurator, wydając postanowienie, przy czym postanowienie organu winno odpowiadać wymogom przewidzianym przez art. 94 § 1 kpk.

Postanowienie powinno zawierać oznaczenie organu oraz osoby lub osób, wydających postanowienie, datę wydania postanowienia, wskazanie sprawy oraz kwestii, której postanowienie dotyczy, a także rozstrzygnięcie z podaniem podstawy prawnej i uzasadnienie.

Izba zaznacza, że wobec zwolnienia apteki w pkt 2 postanowienia z tajemnicy służbowej należy wydać za pokwitowaniem żądaną receptę.

Osobom, których prawa zostały naruszone wskutek wydania i następnie wykonania postanowienia o żądaniu wydania rzeczy przysługuje zażalenie do sądu rejonowego.

Wobec tego, OIA w Łodzi proponuje przygotować oryginały żądanych recept, porządzić ich kserokopię oraz zażądać przed wydaniem pisemnego potwierdzenia wystąpienia policji o wydanie oryginałów recept (oznaczenie jednostki żądającej, sygnatury sprawy).

Izba zaleca także zażądanie potwierdzenia wydania na kopiach recept: „otrzymano oryginał i pieczątka jednostki” jeżeli chodzi o kilka recept bądź na oddzielnym piśmie, w którym wymienione są wszystkie oryginały recept (ich numery i data sporządzenia recepty).

Radzi też przygotować pismo z żądaniem dostarczenia postanowienia prokuratora np. „W związku z przekazaniem na żądanie organów Policji .... sztuk oryginałów recept lekarskich żądam przesłania mi postanowienia prokuratora wraz z uzasadnieniem o nakazie zatrzymania recept jako dowodów rzeczowych w sprawie.”

Więcej: http://oia.lodz.pl/

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH