OIA w Lublinie o koszcie sporządzenia leku recepturowego

PRAWO

Autor: OIA Lublin/rynekaptek.pl   05-05-2015, 11:31

OIA w Lublinie o koszcie sporządzenia leku recepturowego Co obejmuje koszt sporządzenia leku recepturowego (fot. sxc.hu)

W trakcie jednego ze spotkań farmaceutów padło pytanie, czy do wyceny niejałowej postaci leku recepturowego można wyceniać jałowe opakowania?

OIL w Lublinie przypomina, że zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2012 r. w sprawie leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne przy sporządzaniu leków recepturowych ( Dz.U. z 2012 Nr 1259 ) koszt sporządzenia leku recepturowego obejmuje:

1) wartość użytych surowców farmaceutycznych dopuszczonych do obrotu na terytorium RP, w tym leków gotowych:

a) wymienionych w załączniku do rozporządzenia

b) innych leków niż określonych w lit. A , zamieszczonych w wykazie refundowanych leków. Środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, pod warunkiem, że przepisana przez lekarza, lekarza dentystę, felczera lub starszego felczera dawka leku recepturowego jest mniejsza od najmniejszej zarejestrowanej dawki leku gotowego w postaci stałej stosowanej doustnie;

c) wartość opakowań

d) koszt wykonania leku recepturowego ( taksa laborum).

Treść § 5 ust 1 cyt. wyżej rozporządzenia określa, że : Wartość użytych surowców farmaceutycznych i opakowań ustala się na podstawie ceny hurtowej. Do wartości użytych surowców farmaceutycznych nie wlicza się kosztów przygotowanej w aptece wody wchodzącej w skład leków recepturowych. Do wartości opakowania nie wlicza się kosztów etykiet, korków oraz podkładek.

Sporządzanie w warunkach aseptycznych określonych w rozporządzeniu postaci leku ma wpływ na wysokość taksy laborum (§ 6 rozporządzenia), wynoszącej 24,66 zł dla postaci leków wymienionych w § 3 ust. 1 pkt. 11 i ust. 2 , tj. - kropli do oczu, uszu i nosa oraz maści do oczu, uszu i nosa, sporządzanych w warunkach aseptycznych - czopków, globulek, pręcików, roztworów, mikstur, zawiesin oraz emulsji do użytku wewnętrznego, płynnych leków do stosowania zewnętrznego, maści, kremów, mazideł, past oraz żeli- sporządzanych w warunkach aseptycznych, zgodnie z wymogami FP lub zgodnie z umieszczonym na recepcie wskazaniem lekarza, lub zawierających antybiotyk.

Źródło: OIA Lublin

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.