OIA w Lublinie o koszcie sporządzenia leku recepturowego

PRAWO

Autor: OIA Lublin/rynekaptek.pl   05-05-2015, 11:31

OIA w Lublinie o koszcie sporządzenia leku recepturowego Co obejmuje koszt sporządzenia leku recepturowego (fot. sxc.hu)

W trakcie jednego ze spotkań farmaceutów padło pytanie, czy do wyceny niejałowej postaci leku recepturowego można wyceniać jałowe opakowania?

OIL w Lublinie przypomina, że zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2012 r. w sprawie leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne przy sporządzaniu leków recepturowych ( Dz.U. z 2012 Nr 1259 ) koszt sporządzenia leku recepturowego obejmuje:

1) wartość użytych surowców farmaceutycznych dopuszczonych do obrotu na terytorium RP, w tym leków gotowych:

a) wymienionych w załączniku do rozporządzenia

b) innych leków niż określonych w lit. A , zamieszczonych w wykazie refundowanych leków. Środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, pod warunkiem, że przepisana przez lekarza, lekarza dentystę, felczera lub starszego felczera dawka leku recepturowego jest mniejsza od najmniejszej zarejestrowanej dawki leku gotowego w postaci stałej stosowanej doustnie;

c) wartość opakowań

d) koszt wykonania leku recepturowego ( taksa laborum).

Treść § 5 ust 1 cyt. wyżej rozporządzenia określa, że : Wartość użytych surowców farmaceutycznych i opakowań ustala się na podstawie ceny hurtowej. Do wartości użytych surowców farmaceutycznych nie wlicza się kosztów przygotowanej w aptece wody wchodzącej w skład leków recepturowych. Do wartości opakowania nie wlicza się kosztów etykiet, korków oraz podkładek.

Sporządzanie w warunkach aseptycznych określonych w rozporządzeniu postaci leku ma wpływ na wysokość taksy laborum (§ 6 rozporządzenia), wynoszącej 24,66 zł dla postaci leków wymienionych w § 3 ust. 1 pkt. 11 i ust. 2 , tj. - kropli do oczu, uszu i nosa oraz maści do oczu, uszu i nosa, sporządzanych w warunkach aseptycznych - czopków, globulek, pręcików, roztworów, mikstur, zawiesin oraz emulsji do użytku wewnętrznego, płynnych leków do stosowania zewnętrznego, maści, kremów, mazideł, past oraz żeli- sporządzanych w warunkach aseptycznych, zgodnie z wymogami FP lub zgodnie z umieszczonym na recepcie wskazaniem lekarza, lub zawierających antybiotyk.

Źródło: OIA Lublin

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH