Olsztyn: apelacja lekarki oskarżonej o opłacanie firmy farmaceutycznej

PRAWO

Autor: Wyborcza/PAP/rynekaptek.pl   16-11-2015, 10:07

Olsztyn: apelacja lekarki oskarżonej o opłacanie firmy farmaceutycznej Na wyspie Aruba lekarka rzekomo wypoczywała na koszt firmy farmaceutycznej po szkoleniu w USA

W czwartek, 19 listopada, przed sądem okręgowym w Olsztynie odbędzie się rozprawa apelacyjna w sprawie b. dyrektor szpitala wojewódzkiego Bożeny M. skazanej w pierwszej instancji za korupcję na karę więzienia w zawieszeniu.

Lekarka Bożena M. została uznana przez sąd rejonowy w Olsztynie winną przyjęcia korzyści, jaką było m.in. opłacenie przez firmę farmaceutyczną przelotu do USA. W czwartek sąd II instancji rozpatrzy dwie apelacje, złożoną przez prokuraturę jak i obrońcę oskarżonej – podaje Wyborcza.

Bożena M. była oskarżona o to, że piastując stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, zażądała od jednej z firm farmaceutycznych, która wygrała w jej szpitalu przetarg na dostawę sprzętu medycznego, opłacenia wyjazdu do USA i pobytu na wyspie Aruba. Według prokuratury miała żądać opłacenia przez firmy farmaceutyczne dwukrotnych pobytów w hotelach w Sopocie.

W sumie prokuratura postawiła jej 8 zarzutów korupcyjnych, sąd rejonowy w Olsztynie uznał ją w grudniu 2014 r. winną 3 zarzucanych czynów, od pozostałych uniewinnił. Sąd skazując ją na karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat uznał, że Bożena M. przyjęła korzyść osobistą w postaci opłacenia przez firmę farmaceutyczną. Oprócz tego ma do zapłacenia 8 tys. zł grzywny oraz nakaz zwrotu kosztów związanych z jej przelotem do USA i pobytem w sopockich hotelach - w sumie ok. 30 tys. zł.

Sąd uznał także, że Bożena M. ponosi odpowiedzialność karną za to, że zażądała od firm farmaceutycznych opłacenia jej pobytów w dwóch hotelach w Sopocie. Pojechała tam z rodziną, a czas jej pobytu zbiegł się akurat z długimi czerwcowymi weekendami.

Z taką oceną czynów i wymiarem kary dla oskarżonej nie zgodziła się prokuratura. Jak podał PAP rzecznik prokuratury okręgowej w Olsztynie Zbigniew Czerwiński prokuratura wnosząc apelację nie zgodziła się z ustaleniami sądu, według którego przyjmowanie prezentów przez oskarżoną miałoby być sponsoringiem, a nie - jak podają śledczy - przyjmowaniem korzyści majątkowych.

Według prokuratury kara jest za niska, a "oskarżona nie ma poczucia winy", dlatego prokuratura wniosła o uchylenie wyroku i skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia przez sąd rejonowy w Olsztynie.

Obrona zaś zaskarżyła wyrok skazujący Bożenę M. ponieważ uważa, że wyjazd do USA jego klientki miał charakter szkoleniowy, a wypoczynek na wyspie Aruba był bonusem od firmy zapraszającej.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE