Opinia prawna na temat sztywnych marż przy wywozie leków

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   22-06-2015, 11:35

Opinia prawna na temat sztywnych marż przy wywozie leków Prawnik o sztywnych marżach

Przedsiębiorcy prowadzący obrót hurtowy w rozumieniu ustawy Prawo farmaceutyczne nie mają obowiązku stosowania marży sztywnej wynikającej z art. 7 ust. 1 i art. 8 ustawy o refundacji, jeżeli obrót obejmuje eksport leków - ocenia prof. Marek Chmaj.

"Przepisy o marży sztywnej nie dotyczą eksportu, w tym eksportu równoległego. Ustawodawca wprowadzając regulacje ustawy o refundacji, w tym marże i ceny sztywne miał na celu uzdrowienie sytuacji krajowej. Wolą ustawodawcy była ochrona polskiego pacjenta i polskiego systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Eksport leków nie wpływa na warunki refundacji tych produktów na rynku polskim" - pisze mec. Chmaj, z kancelarii Chmaj i Wspólnicy, w opinii prawnej sporządzonej na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w przedmiocie "Obowiązek stosowania marży hurtowej wynikającej z art. 7 ust. 1 i art. 8 ustawy refundacyjnej w eksporcie.

Opinia została przedstawiona dziennikarzom, podczas dzisiejszego (22 czerwca) spotkania prasowego w MZ na temat marży stosowanej przy wywozie leków.

W konkluzjach mec. Chmaj pisze także, iż "kluczowym celem dyrektywy Rdy 89/105/EWG jest ochrona wspólnego rynku leków oraz zapewnienie, że środki krajowe nie będą stanowić ograniczeń ilościowych przywozu i wywozu lub środków o równoważnym skutku. Przepisy dyrektywy odwołują się w tym zakresie do unijnej zasady swobodnego przepływu towarów (art. 35 TFUE)".

Przepis art. 35 TFUE nakłada na państwa członkowskie obowiązek powstrzymania się od ustanawiania regulacji zdolnych do wprowadzenia choćby potencjalnie przeszkody w handlu wewnątrzwspólnotowym. Nałożenie na hurtownie farmaceutyczne obowiązku stosowania marży sztywnej, wynikającej z art. 7 ust. 1 i art. 8 ustawy o refundacji, w zakresie wywozu leków z terytorium RP, stanowiłoby taką przeszkodę.

Interpretacja regulacji art. 7 ust. 1-3 ustawy refundacyjnej wskazująca na obowiązek stosowania marży sztywnej przez hurtownie farmaceutyczne również w zakresie wywozu leków z terytorium RP jest niezgodna z prawem unijnym i narusza obowiązek respektowania obowiązków RP jako panstwa członkowskiego UE.

Interpretacja powyższa oznaczałaby obowiązywanie na terytorium RP zakazanego środka o skutku równoważnym do ograniczeń ilościowych w wywozie leków.

Ustawodawca polski świadomie wprowadzając ograniczenia w eksporcie równoległym powinien wykazać ich konieczność powołując się na jedną z wymienionych w art. 36 TFUE przeslanek. Takie przesłanki, anie nie zostały wskazane w uzasadnieniu projektu ustawy refundacyjnej, ani w istocie nie zaistniały.Interpretacja przepisów ustawy refundacyjnej, w świetle której hurtownie farmaceutyczne mają obowiązek stosowania marży w eksporcie nie wpisuje się w unijny nurt liberalizacji handlu międzynarodowego i znoszenia jego ograniczeń - konkluduje prof. Marek Chmaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH